Východolibyjský parlament umožní vojenskou intervenci Egypta, je na straně Haftara

Parlament, který sídlí na východě severoafrické Libye a podporuje armádu maršála Chalífy Haftara, umožní přímou vojenskou intervenci Egypta v zemi. Uvádí se to v prohlášení, které tento sbor vydal v noci na dnešek. Egypťané tak prý získají právo zasáhnout proti Turecku, které na rozdíl od Egypta stojí za vládou a institucemi, jež sídlí v Tripolisu a jež podporuje také OSN.

Chalífa Haftar
doporučujeme

"V případě ohrožení bezpečnosti naší země zasáhnou na naši obranu egyptské ozbrojené sídly," stojí podle agentury Reuters v parlamentním prohlášení.

Přímou intervencí do Libye už v červnu pohrozil egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, který tehdy reagoval na údajné vměšování Turecka do libyjských záležitostí. Egyptsko-turecké vztahy ochladly v roce 2013, kdy byl v Egyptě svržen prezident Muhammad Mursí zvolený za islamisty a podporovaný Ankarou.

Libye nemá jednotnou vládu od pádu jejího bývalého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011. Haftar loni začal bojovat o Tripolis, ale v posledních týdnech se armádě, která stojí na straně vlády v Tripolisu, podařilo dosáhnout zásadních úspěchů a postoupit východně od hlavního města. Haftarova armáda naproti tomu ustupuje.

"Vyzýváme ke spojení sil bratrských zemí, Libye a Egypta, k porážce okupanta (Turecka) a zajištění naší společné bezpečnosti. Turecká okupace je přímým ohrožením pro nás i sousední země, zejména pro Egypt," uvedl v prohlášení východolibyjský parlament. Jeho členové neuznávají vládu v Tripolisu, nýbrž kabinet působící rovněž na východě země.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mauricius čelí ekologické katastrofě. Z lodě uniklo už přes 1000 tun paliva

09.08.2020 10:58 Z lodi MV Wakashio, která minulý měsíc uvázla na korálovém útesu u pobřeží ostrova Mauricius, již…

Atentátník se odpálil u armádní základny v Mogadišu, zahynulo osm vojáků

08.08.2020 12:00 Nejméně osm vojáků zabil a 14 dalších zranil sebevražedný atentátník, který se dnes odpálil u…

Maroko o měsíc prodloužilo výjimečný stav kvůli koronaviru

06.08.2020 18:54 Marocká vláda se dnes rozhodla o měsíc prodloužit výjimečný stav, který je v platnosti od poloviny…

Pobřeží ostrova Mauricius zasáhla ropná skvrna, obyvatelé nemají chodit na…

06.08.2020 16:56 Úřady ostrovního státu Mauricius varovaly před ropnou skvrnou, která se šíří u jihovýchodního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama