Východolibyjský parlament umožní vojenskou intervenci Egypta, je na straně Haftara

Parlament, který sídlí na východě severoafrické Libye a podporuje armádu maršála Chalífy Haftara, umožní přímou vojenskou intervenci Egypta v zemi. Uvádí se to v prohlášení, které tento sbor vydal v noci na dnešek. Egypťané tak prý získají právo zasáhnout proti Turecku, které na rozdíl od Egypta stojí za vládou a institucemi, jež sídlí v Tripolisu a jež podporuje také OSN.

Chalífa Haftar
doporučujeme

"V případě ohrožení bezpečnosti naší země zasáhnou na naši obranu egyptské ozbrojené sídly," stojí podle agentury Reuters v parlamentním prohlášení.

Přímou intervencí do Libye už v červnu pohrozil egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, který tehdy reagoval na údajné vměšování Turecka do libyjských záležitostí. Egyptsko-turecké vztahy ochladly v roce 2013, kdy byl v Egyptě svržen prezident Muhammad Mursí zvolený za islamisty a podporovaný Ankarou.

Libye nemá jednotnou vládu od pádu jejího bývalého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011. Haftar loni začal bojovat o Tripolis, ale v posledních týdnech se armádě, která stojí na straně vlády v Tripolisu, podařilo dosáhnout zásadních úspěchů a postoupit východně od hlavního města. Haftarova armáda naproti tomu ustupuje.

"Vyzýváme ke spojení sil bratrských zemí, Libye a Egypta, k porážce okupanta (Turecka) a zajištění naší společné bezpečnosti. Turecká okupace je přímým ohrožením pro nás i sousední země, zejména pro Egypt," uvedl v prohlášení východolibyjský parlament. Jeho členové neuznávají vládu v Tripolisu, nýbrž kabinet působící rovněž na východě země.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na západě Konga zemřelo 15 lidí na neznámou nemoc

01.03.2021 19:33 Patnáct lidí od 60 do 80 let zemřelo v únoru na západě Konga na neznámou nemoc, napsala agentura…

Očkování v Africe se rozjíždí. Očkovací kampaň COVAX dodala statisíce…

01.03.2021 16:33 Ghana se stala prvním státem v Africe, jež obdržel 600 000 dávek vakcíny od společnosti AstraZeneca…

V Kongu zemřel při útoku na konvoj OSN italský velvyslanec

22.02.2021 16:11 Aktualizováno Na východě Konga zemřeli po útoku na konvoj OSN italský velvyslanec v Kongu, italský vojenský…

Kongo hlásí již šest případů eboly od začátku února

18.02.2021 21:53 Kongo oznámilo další dva případy eboly. Informovala o tom dnes s odvoláním na konžské úřady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama