Záchranné čluny ze skotských trajektů čekají na turisty v Africe

Skotská firma CalMac provozující trajekty mezi ostrovy u skotské pevniny si pořídila modernější záchranné čluny. Zbavuje se proto těch starých a některé prodala Mosambiku, kde po úpravě počkají na turisty, kteří se tam vrátí, až odezní epidemie koronaviru. Nabídnou komfort i soukromí v oblasti, kde svítí slunce a panuje klid.

Moře, ilustrační foto
doporučujeme

Jak informuje server BBC, čluny vyřazené z provozu u Lewisu na ostrově Lewis a Harris mohou v případě naléhavé události přepravit i 150 lidí. Teď je odkupuje jedna z cestovních kanceláří na Mosambiku. Další čluny dosud používané ve flotile firmy byly přestavěny tak, aby byly použitelné pro polární expedice nebo jako obytná plavidla.

Ty nedávno vyřazené původně sloužily na trasách trajektů mezi skotským Ullapoolem, Stornowayem a ostrovem Barra ve Vnějších Hebridách. Nově tedy budou přepravovat turisty na ostrovy Topuito u severního pobřeží Mosambiku.

John Salton, který řídí společnost CMAL, jíž patří trajekty CalMac, vysvětlil, že lodě společnosti nyní prochází modernizací a instalováno je nové bezpečnostní zařízení, staré záchranné čluny už tak nejsou potřebné. "Jsou ale stále schopné provozu a jsme rádi, že budou moci být dále používány. Byly to ve své době největší záchranné čluny, takže pro turistiku budou výborné," řekl k záchranným plavidlům.

Starých záchranných člunů se ale zbavují i jiné společnosti. Například firma Clansman, která rovněž operuje ve Skotsku, předloni prodala člun architektům Guyleeovi Simmonsovi a Davidu Schnabelovi. Ti rok strávili jeho přestavbou na plavidlo vhodné pro polární expedici a loni s ním i se Simmonsovým psem Shackletonem vyrazili z Británie. Prozkoumávají norské pobřeží a míří k polárnímu kruhu. Loď dostala jméno Stodig a může na ní plout až sedm lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letadlo při havárii v Somálsku narazilo do betonové bariéry. Posádka…

19.09.2020 14:01 Nákladní letadlo havarovalo dnes ráno na mezinárodním letišti v somálském hlavním městě. Podle…

JAR rozvolní protikoronavirová opatření, nemocných ubývá

17.09.2020 10:37 Jihoafrická republika, která na začátku pandemie covidu-19 zavedla jedny z nejpřísnějších omezení…

Koronavirem se mohlo nakazit 12 milionů obyvatel JAR

16.09.2020 14:43 Zhruba pětina obyvatel Jihoafrické republiky, tedy asi 12 milionů lidí, mohla podle závěrů nové…

Ze Sahary bylo zachráněno 80 migrantů, podvedli je převaděči

08.09.2020 17:56 Asi 80 afrických migrantů se podařilo zachránit ze Sahary poté, co je převaděči v poušti okradli a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama