Zemřel Daniel arap Moi, nejdéle vládnoucí keňský prezident. Dodnes vyvolává kontroverze

Ve věku 95 let zemřel dnes v Nairobi bývalý keňský prezident Daniel arap Moi, který vládl této východoafrické zemi 24 let. Informoval o tom dnes server BBC. Nejdéle vládnoucí keňský prezident, který byl druhou hlavou nezávislé Keni, byl kritizován za autoritářství a korupci, někteří ale pozitivně hodnotí, že za jeho úřadování (1978-2002) byla Keňa relativně stabilní zemí ve srovnání s jinými africkými státy.

Přidejte svůj názor

Keňská policie
doporučujeme

Podle BBC budou příznivci exprezidenta Moie na něj vzpomínat i jako na vlastence, který stál u zrodu nezávislé Keni v roce 1963. Jiní ho ale viní z porušování lidských práv, pronásledování opozice, autoritářství a rozsáhlé korupce. Také ekonomika země za jeho úřadování stagnovala.

O úmrtí Moie informoval v prohlášení současný prezident Keni Uhuru Kenyatta, který označil Moie za vůdce boje za nezávislost a jednoho z největších Afričanů. Prezident rovněž vyhlásil národní smutek, vlajky tak budou staženy na půl žerdi až do exprezidentova státního pohřbu. Jeho datum zatím nebylo stanoveno.

Daniel arap Moi se narodil 2. září 1924. Po škole působil deset let jako učitel. V roce 1957 byl jako jeden z prvních černochů zvolen do legislativní rady, dřívějšího parlamentu za britské koloniální nadvlády. Od roku 1960 se účastnil jednání o nové ústavě a o nezávislosti země. Poté, co se v prosinci 1963 stal první prezidentem Keni Jomo Kenyatta, stal se Moi ministrem vnitra, jímž byl až do roku 1978.

Od ledna 1967 byl Moi zároveň viceprezidentem a po smrti Kenyatty v roce 1978 převzal vedení země. Z počátku byl velmi populární a snažil se být blízko lidu. Pokusu o puč v roce 1982 Moi využil k upevnění své vlády a represím vůči svým odpůrcům. Prosadil tehdy také změnu ústavy, která v zemi povolila jen jednu politickou stranu. Pluralitní systém obnovil pod domácím tlakem v roce 1991. U moci se ale Moi udržel až do prosince 2002, poté už kvůli změně ústavy nesměl znovu kandidovat.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nigérie potvrdila první případ nákazy koronavirem

28.02.2020 07:45 Nigerijské ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo, že se v této západoafrické zemi potvrdil…

Alžírsko hlásí první případ nakažení koronavirem, jde o Itala

25.02.2020 21:14 Alžírsko dnes zaznamenalo prvního nakaženého novým typem koronaviru na svém území. Je jím Ital,…

Vůdce AQAP v Jemenu byl zabit. Al-Káida potvrdila smrt Kásima Rimího

23.02.2020 19:19 Teroristická síť Al-Káida potvrdila smrt vůdce své odnože Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP)…

Občanská válka definitivně u konce? Jižní Súdán má novou koaliční vládu

22.02.2020 15:35 Jižní Súdán má novou koaliční vládu. Sestavit se ji podařilo díky dohodě mezi prezidentem Salvou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama