Zvěrstva Boko Haram. V Nigérii se pohřešuje 22 tisíc lidí, přes polovinu tvoří děti

Za deset let, co severovýchod Nigérie ohrožuje teroristická organizace Boko Haram, se pohřešuje 22.000 lidí. Více než polovina z nich jsou děti, informoval dnes Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK). Z Nigérie to činí zemi s nejvyšším počtem nezvěstných, kteří jsou nahlášeni u MVČK.

Sebevražedný atentát v Nigérii si vyžádal tři desítky mrtvých
doporučujeme

Boko Haram zemi terorizuje ze svého stanoviště u Čadského jezera, které se nachází na hranici Nigérie, Čadu a Kamerunu. Záměrem radikálů je vytvořit v regionu islámský stát. Jejich povstání si v oblasti za deset let vyžádalo 27.000 mrtvých, přes dva miliony lidí pak vyhnalo z domovů. Například v nigerijském městě Monguno převyšují uprchlíci stálé obyvatele dva ku jednomu.

Lidé se svým nejbližším často ztratí, když utíkají před násilím, další se stávají oběťmi únosů. Téměř 60 procent ze všech nezvěstných se ztratilo, když byli ještě dětmi.

"Nejvíc mě trápí, že ani nevím, zda je živý, nebo mrtvý. Prostě to nevím. Myslím na něj pokaždé, když vařím pro jeho sourozence," uvedla Falmata Amoduová, jejíž syn se ztratil, když rodina v roce 2013 utíkala před útoky. Bylo mu tehdy deset let.

"Nejhorší noční můrou každého rodiče je nevědět, kde se jejich dítě nachází. Pro tisíce nigerijských rodičů je to smutná realita, kvůli které prožívají muka nekonečného hledání. Lidé mají právo znát osud svých nejbližších," uvedl na tiskové konferenci v Lagosu šéf MVČK Peter Maurer. Nigerijské úřady zároveň vyzval, aby proti Boko Haram zakročily.

Pohřešované nahlašují výboru jejich blízcí v naději, že jim je organizace pomůže najít. MVČK od roku 2013 na vyhledávání pohřešovaných spolupracuje s nigerijským Červeným křížem a dalšími pobočkami v regionu. Zatím se jim podařilo vyřešit 367 případů, což podle MVČK jen dokazuje, jak je podobná záchranná mise těžká.

Velké části Nigérie, která svou rozlohou téměř dvanáctkrát převyšuje Českou republiku, jsou stále nepřístupné nejen humanitárním organizacím, ale i základním zdravotnickým službám.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Právníci OSN vyzývají Nigérii, aby nepopravila zpěváka kvůli "rouhačské…

28.09.2020 18:26 Právní experti Organizace spojených národů žádají Nigérii, aby propustila 22letého zpěváka, který…

U Libye se převrátil člun s migranty, 16 lidí zemřelo

25.09.2020 20:02 Nejméně 16 migrantů směřujících do Evropy utonulo ve Středozemním moři, když se u libyjského…

Čad pozastavil žádost o zapsání Čadského jezera do UNESCO, dá přednost ropě

24.09.2020 14:08 Čad stáhl svou žádost o zařazení Čadského jezera na seznam světového dědictví UNESCO. Země se totiž…

Začarovaný kruh týrání. Libye není pro migranty navrácené z moře bezpečná,…

24.09.2020 10:21 Tisíce uprchlíků zadržených při pokusu dostat se do Evropy a vrácených do Libye zmizelo ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama