Zvěrstva Boko Haram. V Nigérii se pohřešuje 22 tisíc lidí, přes polovinu tvoří děti

Za deset let, co severovýchod Nigérie ohrožuje teroristická organizace Boko Haram, se pohřešuje 22.000 lidí. Více než polovina z nich jsou děti, informoval dnes Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK). Z Nigérie to činí zemi s nejvyšším počtem nezvěstných, kteří jsou nahlášeni u MVČK.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Sebevražedný atentát v Nigérii si vyžádal tři desítky mrtvých
doporučujeme

Boko Haram zemi terorizuje ze svého stanoviště u Čadského jezera, které se nachází na hranici Nigérie, Čadu a Kamerunu. Záměrem radikálů je vytvořit v regionu islámský stát. Jejich povstání si v oblasti za deset let vyžádalo 27.000 mrtvých, přes dva miliony lidí pak vyhnalo z domovů. Například v nigerijském městě Monguno převyšují uprchlíci stálé obyvatele dva ku jednomu.

Lidé se svým nejbližším často ztratí, když utíkají před násilím, další se stávají oběťmi únosů. Téměř 60 procent ze všech nezvěstných se ztratilo, když byli ještě dětmi.

"Nejvíc mě trápí, že ani nevím, zda je živý, nebo mrtvý. Prostě to nevím. Myslím na něj pokaždé, když vařím pro jeho sourozence," uvedla Falmata Amoduová, jejíž syn se ztratil, když rodina v roce 2013 utíkala před útoky. Bylo mu tehdy deset let.

"Nejhorší noční můrou každého rodiče je nevědět, kde se jejich dítě nachází. Pro tisíce nigerijských rodičů je to smutná realita, kvůli které prožívají muka nekonečného hledání. Lidé mají právo znát osud svých nejbližších," uvedl na tiskové konferenci v Lagosu šéf MVČK Peter Maurer. Nigerijské úřady zároveň vyzval, aby proti Boko Haram zakročily.

Pohřešované nahlašují výboru jejich blízcí v naději, že jim je organizace pomůže najít. MVČK od roku 2013 na vyhledávání pohřešovaných spolupracuje s nigerijským Červeným křížem a dalšími pobočkami v regionu. Zatím se jim podařilo vyřešit 367 případů, což podle MVČK jen dokazuje, jak je podobná záchranná mise těžká.

Velké části Nigérie, která svou rozlohou téměř dvanáctkrát převyšuje Českou republiku, jsou stále nepřístupné nejen humanitárním organizacím, ale i základním zdravotnickým službám.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel autoritářský exprezident Tuniska, jeho svržením začalo arabské jaro

19.09.2019 17:49 Bývalý tuniský autoritářský prezident Zín Abidín bin Alí zemřel v exilu v Saúdské Arábii, kde se…

JAR chce zpřísnit tresty za násilí na ženách i cizincích

18.09.2019 22:36 Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa dnes vyzval ke zpřísnění trestů kvůli narůstajícímu násilí na…

Ohnivé peklo v islámské škole. Při požáru zemřelo nejméně 26 dětí

18.09.2019 15:23 Při požáru v islámské škole nedaleko liberijské metropole Monrovia přišlo v noci na dnešek o život…

Skandál v Kongu: Exministr zpronevěřil miliony na boj s ebolou

18.09.2019 07:18 Bývalý konžský ministr zdravotnictví Oly Ilunga byl v úterý oficiálně obviněn ze zpronevěry peněz,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama