Zločiny v Etiopii se stupňují. Bidena čeká první velká zahraniční zkouška

NÁZOR – Z Etiopie se stává velký test závazku administrativy nového amerického prezidenta Joe Bidena vést zahraniční politiku založenou na lidských právech, konstatuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník soudí, že zprávy o válečných zločinech v zemi budou pro Bidenův tým zkouškou.

Joe Biden

Masakry a etnické čistky

Etiopská federální vláda loni v listopadu nechala rozmístit vojska v regionu Tigraj a od té doby se množí zprávy o zvěrstvech, nastiňuje vlivný deník. Dodává, že přicházejí i varování dobrovolnických skupin před humanitární krizí v důsledku narušení dodávek potravin.

Minulý týden se objevily znepokojivé zprávy o masakrech spáchaných vojáky ze sousední Eritrey, upozorňuje washingtonský server. Podotýká, že obětí mají být stovky, navíc jsou hlášeny etnické čistky ze strany místních milicí.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken reagoval minulou sobotu ostrým veřejným prohlášením, které odsoudilo „extrémně závažné porušování lidských práv“ a  vyzvalo k zastavení bojů a odchodu eritrejských a amharských milic – spojenců vlády etiopského premiéra Abiye Ahmeda – z Tigraje, připomíná prestižní deník. Odkazuje i na úterní Blinkenův telefonát Ahmedovi, ve kterém zaznělo další tvrdé stanovisko.

Zdá se však, že Etiopie, americký vojenský spojenec a velký příjemce pomoci, nechce naslouchat,“ pokračuje Washington post. Zmiňuje nedělní stanovisko etiopského ministerstva zahraničí odmítající výzvu ke stažení vojáků s poznámkou, že je od Spojených států „politováníhodné“ vyjadřovat se k vnitřním záležitostem Etiopie.

To podle renomovaného serveru staví Bidenovu administrativu do obtížné pozice, jelikož Etiopie je americký partner v boji se somálskými teroristy a Ahmed byl až do nedávna považován za progresivního politika – v roce 2019 dokonce obdržel Nobelovu cenu za mír, který uzavřel s Eritreou a přislib demokratických voleb.

Je třeba vystupňovat tlak

Ahmed se dostal do konfliktu s Washingtonem již dříve, kvůli pošetilému rozhodnutí Bidenova předchůdce Donalda Trumpa pozastavit americkou pomoc, a to díky etiopskému sporu s Egyptem ohledně přehrady, kterou Etiopie staví, upozorňuje editorial. Konstatuje, že Bidenova administrativa nyní nemůže ignorovat množící se zprávy o válečných zločinech a varování humanitárních skupin, že v regionu Tigraj hrozí hladomor, pokud se nezlepší přísun pomoci a pracovníků.

Lidskoprávní organizace Amnesty International minulý čtvrtek hlásila, že eritrejské jednotky „řádí“ v historickém městě Axum, kde „systematicky, chladnokrevně zabíjejí stovky civilistů“, poukazuje vlivný deník. Zmiňuje též reportáž listu New York Times z minulého pátku o systematickém vyhánění obyvatel západního Tigraje amharskými milicemi, při kterém dochází k masivnímu poškozování celých vesnic i jejich kompletnímu ničení.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde

Abiy (Ahmed) možná bude reagovat vstřícně na poslední Blinkenův apel, ve kterém nabídl americkou pomoc při řešení konfliktu,“ spekuluje Washington Post. Kvituje, že minulý pátek kancelář etiopského premiéra přislíbila mezinárodní vyšetření hlášených zvěrstev a umožnění přísunu humanitární pomoci.

Pokud tak Ahmedova vláda neučiní a boje neukončí, Spojené státy by měly za asistence svých spojenců vystupňovat tlak, doporučuje vlivný server. Připomíná, že Evropská unie již pozastavila pomoc Etiopii v hodnotě 110 milionů dolarů (téměř 2,5 miliardy korun, pozn. redaktora).

Americké ministerstvo zahraničí sice minulý měsíc oznámilo, že pomoc v hodnotě 272 milionů dolarů (zhruba 5,9 miliard korun, pozn. redaktora) nebude vázána na vyřešení otázky sporné přehrady, prostředky ale zatím uvolněny nebyly, poukazuje editorial. Deklaruje, že by se tak nemělo stát do doby, než budou v Tigraji splněny americké požadavky. Spojené státy by také měly být připraveny uvalit sankce na ty, kteří se podílejí na zvěrstvech a zadržování humanitární pomoci, apeluje prestižní server.

Čeští vojáci najeli v Mali s vozem na výbušninu

19.06.2021 16:38 Aktualizováno České vojenské vozidlo v Mali dnes dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku,…

WHO: Epidemie eboly v Guineji skončila, v Africe zabila přes 11 tisíc lidí

19.06.2021 15:03 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oficiálně vyhlásila konec epidemie eboly v…

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Související:

Právě se děje