Americké ambasády v ohrožení? Výstraha byla zvýšena

Na amerických ambasádách v Bahrajnu, Kuvajtu a v Pákistánu byla zvýšena bezpečnostní výstraha po americkém útoku na vlivného íránského generála v Bagdádu. Informovala o tom televize CNN.

USA, ilustrační foto
doporučujeme

Americká armáda při nočním raketovém útoku v Bagdádu zlikvidovala velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního a několik dalších osob včetně člena vedení iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise. Útok vyvolal rozhořčenou reakci a hrozby ze strany Íránu a jeho spojenců. Ambasáda Spojených států v Iráku už vyzvala americké občany, aby zemi neprodleně opustili.

Americká ambasáda v Pákistánu oznámila, že "vzhledem k reakcím na nedávné události v Iráku" omezila cesty zaměstnanců vlády USA. Pracovníci úřadu podle ambasády dostali pokyn omezit veškeré cesty, a to i osobní, které nejsou naprosto nezbytné. Američtí občané v Pákistánu by podle ambasády na sebe neměli poutat pozornost a měli by se vyhýbat davům.

Bezpečnostní situaci vyhodnotila jako napjatější také americká ambasáda v Kuvajtu a vyzvala proto své občany ke zvýšené opatrnosti. Úřad ale zároveň uvedl, že nemá informace o hrozícím útoku. Podobně se vyjádřila také ambasáda v Bahrajnu, podle níž v nadcházejících dnech hrozí vzhledem k současnému vývoji demonstrace a nelze vyloučit násilné střety.

Jordánské aerolinie Royal Jordanian Airlines v důsledku nynější situace do odvolání přerušily lety na bagdádské mezinárodní letiště.

Tělo Solejmáního by podle íránských státních médií mělo dorazit do Íránu v sobotu. Íránská státní agentura IRNA uvedla, že se nejprve uskuteční smuteční průvod v šíitských posvátných městech Karbalá a Nadžaf v Iráku a teprve potom zamíří pozůstatky do Teheránu. V zemi byly vyhlášeny tři dny státního smutku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 15:11 Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Raab kritizoval EU za přístup k severoirskému protokolu

13.06.2021 13:12 Aktualizováno Britský ministr zahraničí Dominic Raab obvil Evropskou unii z "nevyrovnaného" přístupu k debatě o…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 12:30 Aktualizováno Hlavní bude obnovit osobní kontakt a zavést dialog, řekl dnes před summitem s americkým prezidentem…

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama