10 exministrů obrany USA varuje: Armáda musí být ve volebním sporu neutrální

Deset bývalých amerických ministrů obrany v nedělním vydání listu The Washington Post varovalo před zneužitím armády ve sporu o výsledky listopadových prezidentských voleb. Šéf Bílého domu Donald Trump v hlasování prohrál s demokratickým kandidátem Joem Bidenem, stále ale odmítá porážku uznat.

Mark Esper
doporučujeme

Někdejší ministři uvedli, že je načase přijmout fakt, že republikánský prezident ve volbách neuspěl a 20. ledna ho nahradí Biden. "Volby proběhly. Byly provedeny přepočty a audity. Stížnostmi se zabývaly soudy. Výsledky potvrdili guvernéři. A sbor volitelů hlasoval. Čas pro zpochybnění výsledků vypršel," konstatovali exministři.

Pod článek se podepsal Mark Esper, kterého Trump zbavil funkce v listopadu, i další Trumpův ministr obrany James Mattis. Kromě nich svůj podpis připojil také například Dick Cheney, který působil i jako viceprezident za vlády George W. Bushe, či Donald Rumsfeld, který byl šéfem Pentagonu nejprve za Geralda Forda a pak znovu za George W. Bushe.

Skupina společně vyzvala nynějšího ministra obrany Christophera Millera, aby armáda nehrála roli ve snahách prezidenta Trumpa blokovat předání moci Joeu Bidenovi.

"Snahy zapojit americké ozbrojené síly do řešení volebních sporů by nás zavedly na nebezpečné, nezákonné a neústavní teritorium," napsali demokratičtí a republikánští exministři.

Biden si v prosinci postěžoval, že s ním představitelé Pentagonu přestali spolupracovat. Ministr obrany Miller to popřel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inaugurace Bidena otřásla příznivci konspirační teorie QAnon. Lidé…

22.01.2021 20:46 Zatímco příznivci nového amerického prezidenta Joea Bidena slavili, stoupenci populární konspirační…

Americkým ministrem obrany bude bývalý generál Austin

22.01.2021 18:28 Americký Senát dnes schválil generála ve výslužbě Lloyda Austina do funkce ministra obrany v…

Lékárny řetězce Walmart v USA rozšíří očkování

22.01.2021 16:30 Americký řetězec Walmart, který kromě obchodů s běžným zbožím provozuje také lékárny, rozšíří…

USA hlásí na 4000 nových obětí koronaviru

22.01.2021 10:52 Dalších asi 4000 úmrtí způsobených covidem-19 zaznamenaly ve čtvrtek Spojené státy, kde celková…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama