KLDR a Jižní Korea podaly OSN svědectví o potopení válečné lodi Cheonan

New York - Severní a Jižní Korea předložily v úterý u OSN svoje verze popisu incidentu s potopením jihokorejské válečné korvety Cheonan, na níž zahynulo 46 námořníků. Informovala o tom stanice BBC.

371
doporučujeme

Soul tvrdí, že korvetu na konci března potopilo ve sporné hraniční oblasti severokorejské torpédo a žádá proto OSN o „urychlená a přiměřená opatření“, tedy pravděpodobně sankce proti KLDR. Severní Korea však obvinění odmítá. Kauza přispěla k vyhrocení situace do té míry, že vyhrožuje válkou.

Po předložení prezentací o potopení lodi vyzvala Rada bezpečnosti OSN obě strany, aby se „zdržely jakéhokoli jednání, které by mohlo vystupňovat napětí v oblasti“.

Nezávislý mezinárodní vyšetřovací tým složený z 24 expertů ze Spojených států, Austrálie, Velké Británie a Švédska se přiklání na stranu Soulu. Na konci května zjistil, že jihokorejskou korvetu potopilo torpédo vypálené ze severokorejské ponorky.

Pchjongjang přesto prohlašuje, že je „obětí“ a zatím není jasné, zda celý případ povede k sankcím. Mimo jiné i proto, že Čína, hlavní spojenec Pchjongjangu, a Rusko, které jsou členy Rady bezpečnosti, zatím nevyjádřily svoje stanovisko.

Severní a Jižní Korea, kterou jsou fakticky ve válečném stavu, protože konec korejské války stvrdila pouze dohoda o příměří, přerušily obchodní a diplomatické styky před dvěma týdny. KLDR na konci května vyhlásila bojovou pohotovost.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Bolívii má covid-19 třetina vlády a prezidentka

14.07.2020 18:17 K zemím, které jsou v Latinské Americe nejhůře postižené koronavirem, patří v přepočtu na obyvatele…

Trump odpustil Stoneovi kromě vězení i pokutu a státní dohled

14.07.2020 17:13 Americký prezident Donald Trump svým víkendovým rozhodnutím ušetřil svého přítele Rogera Stonea…

USA po 17 letech obnovují federální popravy, injekci dostal trojnásobný…

14.07.2020 16:09 Aktualizováno Americký nejvyšší soud povolil po 17 letech přestávky obnovit v USA federální popravy. Zrušil tak…

Na západě USA hrozí velké zemětřesení. Podle vědců je čím dál…

14.07.2020 16:06 Loňské zemětřesení v Jižní Karolíně o síle 7,1 Richterovy škály otevřelo obrovské trhliny v zemi,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy