Radek John otevřeně o tom, na co doplatí USA

Praha - Policista Darren Wilson, který ve Spojených státech v létě zastřelil neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna, poskytl rozhovor televizi ABC. Prokuratura teprve nyní zveřejnila fotografie policisty, na nichž jsou viditelné stopy po úderu do tváře, který mu mladík zasadil. Až nyní, několik měsíců od incidentu, se do mediálního prostoru dostává verze události z pohledu samotného policisty. Podle novináře a šéfredaktora Security magazínu to znamená jediné - Spojené stády tvrdě doplácí na své tajnůstkářství.

Radek John, moderátor pořadu "Bez cenzury"

Policista ve své výpovědi před porotou popisuje, jak oslovil mladíka, který šel s kamarádem po vozovce a držel v ruce krátké doutníky, jejichž krádež byla krátce předtím nahlášena v nedalekém obchodě. 

Jak upozorňuje ve svém článku John, policista situaci nejprve řešil z auta. Mladík se ale choval agresivně už při krádeži v obchodě a podobně reagoval, když byl osloven policistou. "Nadával mu a smál se mu. Otevřeným okénkem ho dokonce dvakrát udeřil do tváře. Policista se podle svých slov bál, že třetí rána by mohla být smrtící," popisuje situaci John.

"Přemýšlel jsem, jestli použít slzný plyn nebo svítilnu, ale měl jsem dojem, že nic z toho by nemuselo fungovat. Když jsem vytáhl zbraň, Brown ji popadl a kroutil s ní, dokud se mi nezaryla do boku. Řekl jsem Brownovi, aby ustoupil zpět, nebo ho zastřelím. Ty jsi moc velká sračka na to, abys mě zastřelil, vysmíval se mi Brown. Vystřelil jsem z kabiny vozu. Brown ustoupil, poté se ale vrhl znovu vpřed. Proto jsem vystřelil znovu a Brown se dal na útěk. Proto jsem vyskočil z auta a začal jej honit," cituje policistu agentura Reuters.

John podotýká,že před zveřejněním těchto svědectví se veřejné mínění v USA klonilo spíše k verzi, že zlý agresivní policista zastřelil pokojně se chovajícího mladého muže. "Pak se nelze divit, že nešťastná událost vyvolala tolik zloby, která přerostla do rasových nepokojů," dodává.

Otázky podle něj vyvolává pokračování konfliktu. Na druhé straně ulice se podle policisty Brown zastavil a obrátil se k němu čelem. Policista mladíka vyzval, aby si lehl na zem, ten to ale neudělal. Pak začal policista ustupovat a střílet ze své pistole.

John dále na webu magazínu upozorňuje, že verze policisty a podporovatelů černošského mladíka o závěru celého incidentu se výrazně liší. "Co je jednoznačné: mladík nebyl takové neviňátko, jak do zveřejnění těchto dokumentů soudila většina obyvatel USA," píše novinář.

Dodává, že převaha bílých porotců posuzující Fergusonskou kauzu, když se o Fergusonu hovoří jako o černém městě s bílou radnicí a bílou policií, se jeví jako školácká chyba. "Že vypuknou rasové nepokoje a protesty, které se rozšíří po celých Spojených státech, se dalo při tomto složení poroty a při tomto rozhodnutí očekávat s naprostou jistotou. A že situaci dramaticky vyostřilo to, že některá fakta jsou publikována až dnes, je nesporné," uzavírá John.

Témata: John, Radek | USA

Bývalého amerického kardinála McCarricka obžalovali ze zneužívání

29.07.2021 21:41 Bývalý americký kardinál Theodore McCarrick, který byl v roce 2019 po četných obviněních ze…

RB OSN prodloužila zbrojní embargo vůči Středoafrické republice

29.07.2021 21:34 Rada bezpečnosti OSN dnes o rok prodloužila zbrojní embargo vůči Středoafrické republice a další…

Vláda USA nastínila způsoby, kterými chce potlačovat migraci ze střední…

29.07.2021 17:07 Vláda Spojených států představila sadu obecných cílů, jejichž plnění by mohlo zmírnit příliv…

Aljaškou otřáslo zemětřesení, úřady varují před cunami

29.07.2021 09:43 Americké úřady dnes vydaly varování před vlnou cunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné…

Američtí senátoři ohlásili dohodu na hlavních bodech podpory pro…

28.07.2021 21:23 Dlouho připravovaný nadstranický plán investic do americké infrastruktury je opět o něco blíže…

New York bude po neočkovaných zaměstnancích státu vyžadovat pravidelné…

28.07.2021 19:45 Na pracovníky státu New York, kteří nebudou očkovaní proti covidu-19, se bude od druhého zářijového…

Biden se setkal s vůdkyní běloruské opozice Cichanouskou

28.07.2021 19:33 Americký prezident Joe Biden se dnes setkal s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou,…

Biden kritizoval případ svastiky vyryté v budově ministerstva zahraničí

28.07.2021 14:12 Ve výtahu v budově amerického ministerstva zahraničí se tento týden objevila vyrytá svastika.…

Policisté, kteří 6. ledna bránili Kongres, při slyšení popisují boje i…

27.07.2021 20:36 Aktualizováno Boje tělo na tělo jako ze středověké bitvy, urážky a výhrůžky, strach o vlastní život a problémy s…

Assange se bude bránit proti odebrání ekvádorského občanství

27.07.2021 17:17 Internetový aktivista a zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se bude bránit proti pondělnímu…

Související:

Právě se děje