Brazilští indiáni rozstříleli prezidentku šípy

Brasília - Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová prý svými kroky ohrožuje práva amazonských indiánů. Ti se proto odhodlali k nezvykle ostrému protestu. Společná fotografie prezidentky a navrhované nové ministryně zemědělství jim posloužila jako terč, do nějž před prezidentským palácem stříleli své šípy.

371

Domorodci z několika etnik ve čtvrtek vztyčili před sídlem prezidentky v metropoli Brasília svůj stan a na protest proti tomu, že Rousseffová zvažuje jmenovat do úřadu Abreuovou, zahájili střelbu z luků. "Nechceme, aby byla jmenována ministryní, protože je to osoba, která nejvíce ohrožuje práva domorodců," řekla AFP Gercilia z domorodého etnika ze státu Tocantins na adresu současné senátorky Abreuové. Ta je předsedkyní Národní agrární konfederace (CNA) a podle indiánů otevřeně hájí zájmy zemědělců, které jsou v rozporu s právy domorodců.

Zemědělská lobby, s níž je prý Abreuová spjata, se prý snaží prosadit návrh ústavní změny, která by převedla pravomoc vymezování hranic domorodých území z vlády na parlament. To by podle indiánů výrazně znesnadnilo uplatňování jejich územních nároků.

Indiáni obviňují Rousseffovou, že se nesnaží o vytyčení nových území, na něž mají práva. Zatímco vláda jejího předchůdce Luize Inacia Luly da Silvy vymezila během osmi let jako domorodá teritoria celkem 84 lokalit o celkové rozloze 18 milionů hektarů, kabinet Rousseffové jich za čtyři roky uznal 11 na území dvou milionů hektarů.

Brazílie je zemědělskou velmocí, je světově čtvrtý největší vývozcem zemědělských produktů a zaujímá první příčku ve vývozu cukru, kávy, pomerančové šťávy, sojy, tabáku, etanolu, kuřecího a hovězího masa; je druhým největším vývozcem kukuřice. Na úspěchu brazilského zemědělství se významně podílí EMBRAPA - Brazilská společnost pro zemědělský výzkum, která je v současnosti nejvýznamnější světovou institucí v oblasti výzkumu tropického zemědělství.

Je zřejmé, že Brazílie bude jednou z „obilnic" světa v 21. století. Vhodné klimatické podmínky, které umožňují dvě-tři sklizně v roce, dostatek vodních srážek, dostatek obdělávatelné půdy a silné investice státu do vědy a výzkumu v oblasti zemědělství znamenají pro Brazílii, že vzhledem k již saturované domácí spotřebě další nadprodukce bude mířit na světový trh.

Samozřejmě, že se Brazílie v této oblasti potýká se silnými ochranářskými tendencemi všech nejdůležitějších importérů, ale díky vysoké efektivitě, která není dotována státními dotacemi, se Brazílie díky příznivým cenám a dobré kvalitě prosazuje po celém světě. Největší riziko pro Brazílii bude v důsledku růstu cen zemědělských surovin vysoká závislost zahraničního obchodu na exportu v této oblasti. Zemědělství je vysoce mechanizované, a proto není tak závislé na pracovní síle jako průmysl, což rovněž znamená, že se brazilští farmáři nemusí obávat rigidního pracovního zákonodárství. Dalším eventuálním problémem je nedostatečně se zlepšující se infrastruktura, která by zvládala stále větší objemy vývozu. Bilaterální spolupráce ČR s Brazílií v zemědělství je minimální. Jako jedna z mála zemí ČR nakupuje brazilské zemědělské výrobky prostřednictvím nákupčích domů v Nizozemí a v Německu, uvedlo MZV ČR.

Témata: Brazílie

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 00:01 NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje