Tajné věznice CIA v Polsku? Zpráva odhalila šokující fakta

Washington/Varšava - Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) zaplatila Polsku značnou sumu peněz, neboť v roce 2003 Varšava hrozila, že přestane přijímat další vězně do tajné americké věznice na polském území. Podle agentury Reuters to vyplývá ze zprávy o výslechových metodách CIA zveřejněné v úterý Senátem USA, jejíž závěry tehdejší polský premiér Leszek Miller označil za pomluvu. Exprezident Aleksander Kwaśniewski naproti tomu dnes jako vůbec první politik připustil existenci věznice.

Ilustrační foto

Současná šéfka vlády Ewa Kopaczová již před zveřejněním zprávy řekla, že její závěry nebudou mít vliv na vztahy obou zemí.

V dokumentu jsou sice názvy zemí začerněny, z kontextu je však podle Reuters i polských médií zřejmé, že její významná část je věnována věznici na polském území. Polští představitelé prý svolili po teroristických útocích z 11. září 2001 umístit zařízení CIA z důvodu udržení dobrých vztahů s Washingtonem, kvůli obavám z nelegálních praktik však v roce 2003 odmítli přijímat další vězně.

"Dohoda o umístění zadržovacího zařízení CIA v zemi vedla k mnoha trvalým neshodám mezi zemí a CIA," uvádí zpráva s tím, že neshody musela překonat intervence amerického velvyslance u polského vedení. Ambasador podle zprávy dojednal zaplacení "milionů dolarů" (číslovka označující počet milionů je rovněž začerněna), načež Varšava své rozhodnutí přehodnotila a přijala další vězně.

Polský zpravodajský web dziennik.pl napsal, že zpráva potvrzuje dřívější informace o 15 milionech dolarů, které vedení země obdrželo za to, že USA poskytlo pro vytvoření věznice armádní středisko polské zpravodajské služby u vsi Stare Kiejkuty. Její existenci uznal i dřívější verdikt Evropského soudu pro lidská práva.

Polská ústava zcela zakazuje mučení či jakékoli nelidské zacházení. Podle zprávy byla přitom v Polsku mučena řada vězňů, například Palestinec abú Zubajdá podezřelý z organizování cest pro špičky Al-Káidy v Afghánistánu.

Vedení CIA odmítlo zprávu komentovat, tehdejšího polští lídři existenci věznice až na jedinou výjimku popírají.

Onou výjimkou se dnes stal exprezident Kwaśniewski, který připustil, že za jeho působení v prezidentském úřadu Polsko nabídlo USA místo pro tajnou věznici, mučení však neodsouhlasilo. V době po útocích na New York a Washington považovalo NATO USA za ohroženou zemi a Polsko jí chtělo pomoci, uvedl bývalý polský vůdce v rozhlasové stanci TOK FM. O drsných praktikách prý nevěděl a v dohodě obsaženy nebyly. "Jste tak naivní, že si myslíte, že tajná služba přijde k prezidentovi a řekne: 'šéfe, budeme porušovat zákony, mučit, a nepřinese to žádný výsledek'? O tom se nemluví," odpověděl Kwaśniewski moderátorovi na otázku, zda schválil mučení vězňů v Polsku. Po nátlaku polského vedení věznice skončila, dodal Kwaśniewski.

Tehdejší premiér Leszek Miller nechtěl existenci věznice komentovat, informace o penězích, za něž Polsko dočasně přistoupilo na prodloužení spolupráce, je však podle něj nepravdivá. "Pokud jde o teze zprávy, že polská zpravodajská služba jednala tak či onak za peníze, tak to je jednoduše pomluva," reagoval v rozhovoru s televizí TVN24 současný šéf polské levice Miller.

Americký prezident Barack Obama upozornil současnou šéfku vlády Kopaczovou na možné důsledky zprávy již den před jejím zveřejněním. Premiérka země, která dlouhodobě patří k hlavním americkým spojencům ve střední Evropě, Obamu ujistila, že zpráva nebude mít na vztahy obou zemí žádný dopad.

Polští obhájci lidských práv však v dokumentu vidí další důkaz o tom, že na polském území docházelo k jejich vážnému porušování. "Ve velké míře zradili za peníze polskou ústavu a všechny hodnoty, které jsou s ní spjaty," řekl na adresu tehdejších polských představitelů viceprezident varšavské Helsinské nadace pro lidská práva Adam Bodnar.

Témata: CIA | Polsko | tajná věznice

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Při střelbě v Coloradu zemřeli tři lidé, včetně policisty

22.06.2021 07:50 Tři lidé zemřeli při střelbě ve městě Arvada v americkém státě Colorado. Podle dostupných informací…

Americký velvyslanec se vrátí do Moskvy tento týden

21.06.2021 21:46 Americký velvyslanec v Rusku John Sullivan se vrátí do Moskvy ještě tento týden. Podle agentury…

V USA spadl průměrný denní počet úmrtí pod 300, poprvé od loňského března

21.06.2021 21:12 V USA klesl poprvé od loňského března sedmidenní průměr zemřelých po nákaze koronavirem pod hranici…

Související:

Právě se děje