Zpráva o výsleších CIA je chybná, tvrdí exšéfové. Obama se distancoval

Washington - Zprávu vyšetřovacího výboru amerického Senátu o kontroverzních metodách výslechů americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) několik bývalých ředitelů této tajné služby zpochybnilo, dokument je podle nich jednostranný a chybný.

Ilustrační foto
doporučujeme

Exšéfům se zejména nelíbí tvrzení, že výslechy doprovázené mučením nepřinesly hodnotné zpravodajské informace. Naopak nadále ujišťují, že tyto metody zachránily tisíce životů. Také označují za omyl názor senátního výboru, že CIA o své činnosti po teroristických útocích z 11. září 2001 lhala nadřízeným.

Vyplývá to z článku, který dnes zveřejnil list The Wall Street Journal a pod který se podepsali bývalí ředitelé CIA George Tenet, Porter Goss a Michael Hayden a také tři jejich někdejší náměstci.

Psali jsme:  

"Výbor nám předal jednostrannou studii poznamenanou faktickými a interpretačními chybami, zejména mizerně zpracovaný a fanatický útok proti agentuře, která udělala nejvíce pro to, aby ochránila Ameriku po útocích z 11. září," uvádí se v textu.

Závěrem zprávy senátního výboru je konstatování, že navzdory mučení zajatců během vlády exprezidenta George Bushe se CIA nepodařilo zmařit všechna následující spiknutí.

Bývalí šéfové CIA ale oponují tvrzením, že Spojené státy by nikdy nevystopovaly a nezabily vůdce Al-Káidy Usámu bin Ládina v roce 2011 bez informací získaných při oněch kontroverzních výsleších. Brutální metody také vedly údajně k dopadení dalších vysoce postavených činitelů Al-Káidy, k získání cenných informací o organizaci a k záchraně tisíců lidských životů. Podařilo se tak prý zmařit plány Al-Káidy, včetně chystaného atentátu na západní pobřeží USA, který se měl podobat útokům z 11. září 2001.

Obama se od zprávy distancoval

Americký prezident Barack Obama se dnes distancoval od metod americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), mezi něž při sběru zpravodajských informací patřily i brutální výslechy. Učinil to v rozhovoru pro televizní stanice Telemundo a MSNBC v reakci na úterní zprávu vyšetřovacího výboru amerického Senátu o kontroverzních prostředcích využívaných CIA v tažení proti terorismu. Obama připomněl, že tyto sporné techniky zakázal krátce po svém nástupu do prezidentského úřadu v roce 2009.

"Vyslovil jsem se velmi jasně, jak se mají naše zpravodajské informace shromažďovat, a jasně jsem tyto druhy praktik zakázal," prohlásil Obama.

Podle něj některé z popsaných metod výslechů, které se využívaly za vlády jeho předchůdce George Bushe, byly mučením. "Byly v rozporu s tím, co jsme my," podotkl Obama.

Témata: CIA | Barack Obama
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama