CIA jako středověká inkvizice? Svět v šoku

Zveřejnění zprávy amerického senátu o mučení osob podezřelých z teroristických aktivit, kterého se po 11. září 2001 dopouštěla tajná služba CIA, je momentem, jenž zakládá nárok na vyšetření všech případů. OSN v tomto hodlá postupovat zásadově a nespokojí se s neúplnými odpověďmi, ujistil v rozhovoru pro server rt.com Juan Mendez, zvláštní zpravodaj OSN pro mučení.

371

Mendez mimo jiné odpovídal na otázku, zde by mělo dojít k prošetření praktik CIA i v zemích, kde americká tajná služba provozovala své nechvalně proslulé tajné věznice, v nichž k mučení docházelo, například v Polsku.

"Myslím, že ve skutečnosti nejen Polsko, ale mnoho dalších zemí spolupracovalo na těchto amorálních, neférových a nelegálních praktikách. A všechny tyto země mají odpovědnost vyšetřit to a objasnit to. Je poněkud těžké uvěřit, že bývalý polský prezident (Alexander Kwasniewski), který přiznal, že zřízení tajných detenčních center pro mimořádné vyšetřování povolil, nevěděl, že tam dochází k mučení. Vyplývá to z kontextu. Proč by kdokoliv zakládal tajné detenční centrum, když by tam neprobíhalo mučení? Domnívám se, že všechny země, které se na tom podílely, by si měly vzít příklad z amerického senátního výboru pro kontrolu tajných služeb a říct pravdu - provést čestné, přímé, úplné a nestranné vyšetřování toho, co se dělo během mimořádného vyšetřovaní a užívání tzv. černých míst," apeluje Mendez.

Bude OSN tlačit na potrestání pachatelů, nebo se spokojí pouze s odhalením toho, co vlastně ve skutečnosti CIA po léta nezákonně praktikovala?

"Všechny příslušné výbory, orgány a speciální zpravodajství - včetně toho mého zaměřeného na mučení - vždy zastávaly pozici, která vyplývá z rámce mezinárodního práva vztahujícího se na mučení, že je naprostou povinností vyšetřit, zažalovat a potrestat každý akt mučení. A budeme na tom trvat i nadále. Nebereme 'ne' jako odpověď. Ale já osobně doufám, že ta debata, kterou zahájilo zveřejnění této zprávy, vytváří alespoň moment pro zahájení vyšetřování a soudní řešení některých incidentů. Žili jsme několik let bez žalob, ale zkušenost ukazuje, že když je upřímně a čestně řečena pravda, vytváří to debatu a ta debata zase vytváří předpoklad pro spravedlnost. Pochopitelně, že se to tak neděje vždy, ale mnohdy ano - například v četných jihoamerických zemích - a já doufám, že stejný fenomén nastane i v USA po zveřejnění této zprávy," uvedl Mendez

  • Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

Proč podle experta senátní materiál ani jednou nezmiňuje slovo mučení? "To nevím. Jako mnoho lidí zápasím s tím, abych přečetl 500 stran. Zatím jsem viděl jen celkové shrnutí. Myslím, že až to přečteme celé, budeme schopni odpovědět. Ale vlastně vůbec nezáleží na tom, zda to nazývají mučením, či jinak. Jazyk té zprávy je jasně odsuzující. A jak víme, již nepoužívá eufemismy jako rozšířené vyšetřovací metody. Pokud to, co je mučením, nazývá jinak, musíme to pochopitelně kritizovat. Ale to nemohu učinit dokud celou zprávu nedočtu. Myslím, že senátní výbor pro kontrolu tajných služeb by měl ještě zveřejnit tu kompletní zprávu, pokud ne veřejnosti - přece jen 30 tisíc stran je trochu moc - tak alespoň badatelům, lidem, kteří to mohou vyšetřit a potřebují získat informace k dalším účelům. Domnívám se, že americká veřejnost, řekl bych spíše světová veřejnost, má právo vědět vše, co senátní výbor pro kontrolu tajných služeb zjistil během svého šetření, které se zdá být velmi přímé a důsledné," míní Mendez.

Americký prezident Barack Obama oficiálně zveřejnění zprávy přivítal. Vyjádřil naději, že pomůže zamezit podobnému jednání v budoucnu. Jaký má Mendez názor na toto prohlášení?

"Myslím, že to (mučení) bylo ukončeno prezidentem Obamou prostřednictvím exekutivního nařízení, které podepsal druhý den ve svém úřadu již v roce 2009. To ale pochopitelně nestačí. Je velmi důležité mít přehled o tom, co se ve skutečnosti dělo, abychom věděli, čemu se vyhnout v budoucnu. A to je to, proč je tento krok stejně, ne-li důležitější než samotný zákaz. Měl bych dodat, že se zdá, že ten zákaz pořád platí. Alespoň po roce 2009 o těchto případech mnoho neslýcháme. Ale pochopitelně bych na to svou kariéru nevsadil, protože mučení bylo vždy zahaleno mnoha tajnostmi a je obtížné říci, co se děje nyní. Bez ohledu na to se domnívám, že zákaz a nyní i zveřejnění zprávy jsou kroky správným směrem, ale nejsou jediné. Dalším by mělo být uvolnění zákazu na souzení a postih těch, kteří na základě dostupných důkazů postiženi být mohou. A také nabídnutí odškodného těm, jenž byli nezákonně mučeni. A možná právě tato opatření by byla schopná zamezit opakování tohoto v budoucnu," uzavírá rozhovor Mendez.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Témata: USA | mučení vězňů | CIA

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, na místě jsou záchranáři

24.06.2021 12:04 Aktualizováno Na jižní Floridě se dnes částečně zhroutila několikapodlažní budova. Na místě podle kanálu NBC 6…

Viceprezidentka USA Harrisová údajně chystá návštěvu hranic s Mexikem

23.06.2021 21:28 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pátek poprvé navštíví hranici USA s Mexikem. Doprovodí…

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Při střelbě v Coloradu zemřeli tři lidé, včetně policisty

22.06.2021 07:50 Tři lidé zemřeli při střelbě ve městě Arvada v americkém státě Colorado. Podle dostupných informací…

Související:

Právě se děje