Bushova vláda před soud? Zpráva o mučení je psaná šalamounsky

Ačkoliv je mučení nelegální jak podle mezinárodního, tak amerického práva, pokud nebude nikdo hnán k odpovědnosti, nedá se vyloučit, že se otřesné praktiky, které používala CIA proti osobám podezřelým z terorismu, budou v budoucnu opakovat. Uvedený názor prezentovala expertka na lidská práva, zástupkyně ředitele organizace Human Rights Watch Andrea Prasowá v rozhovoru pro server rt.com. Apeluje v něm na trestní stíhání viníků, včetně vysokých politiků.

Ilustrační foto

Ačkoliv bývalý americký viceprezident Dick Cheney přiznal, že špičky Bushovy administrativy o počínání CIA věděly, podle Prasowé je nepravděpodobné, že by někdo z nich čelil trestnímu stíhání.

"Nedomnívám se, že budou žaloby na vrcholných místech. Prezident Obama dal jasně najevo, že nemá v úmyslu za mučící program CIA nikoho postihnout. Doufám, že (senátní vyšetřovací) zpráva jeho názor změní a pokud ano, tak vyšetřování musí být vedeno až nahoru," uvedla expertka.

Americké ministerstvo spravedlnosti již uvedlo, že v dané zprávě není příliš jasných důkazů. Je to podle Prasowé definitivní zavření dveří pro možné žaloby a soudní postihy?

"V úterý bylo zveřejněno 500 stran dodatečných důkazů. Mějme na paměti, že jde pouze o výtah z šestitisícové detailní zprávy a i těch 500 stran jasně zakládá nárok na soudní postih, minimálně trestní šetření," tvrdí zástupkyně ředitele známé lidskoprávní organizace. Naopak si myslí, že informací pro zahájení takových korků je dostatek.

"Zaprvé, je naprosto dostatečné množství veřejně přístupných informací pro zahájení stíhání, ale co chybí, je politická vůle. Doufám, že brzy uvidíme další země, jak vyzývají USA, vyzývají prezidenta Obamu, aby dostál svému slibu zakázat mučení tím, že za toto jednání požene lidi k odpovědnosti," přeje si Prasowá.

  • Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

Možnost, že by se do vyšetřování pustily další země, či Mezinárodní trestní tribunál v Haagu, přesto považuje expertka za málo pravděpodobnou.

"Spojené státy s Mezinárodním trestním tribunálem nepodepsaly dohodu, takže to není možné. Ale další země mohou zkusit univerzální právní postupy v těchto zločinech a to především ty země, které v nich byly zapleteny - Polsko, Litva, Afghánistán, Thajsko - rovněž by měly zahájit šetření. Zřejmě se tak nestane zítra. Hnát odpovědné ke spravedlnosti může být dlouhodobý projekt," přemítá Prasowá.

Zamyslela se také nad tím, proč se zveřejněná zpráva pečlivě vyhýbá termínu mučení. "Bohužel, když prezident Obama v úterý ocenil zveřejnění zprávy, také nepoužil slovo mučení. Důvodem je, že mučení je právní termín; mučení je zločin. Bohužel tito lidé nechtějí, aby od nich bylo požadováno trestní vyšetřování. Pokud by Obama toto jednání nazval mučením, dobře ví, že by mělo následovat šetření a potrestání," uvedla v rozhovoru.

Prasowá se rovněž obává, že stávající přístup k problému nezaručuje, že se vše bude v budoucnu opakovat. "Momentálně je mučení v USA v zásadě otázkou politické volby. Je nelegální jak podle tamního, tak podle mezinárodního práva. Ale pokud neexistují žádné důsledky, co zabrání budoucím administrativám činit tak znovu?" ptá se expertka na lidská práva.

Přesto zveřejnění uvedené zprávu považuje za velmi pozitivní krok. "Jednoznačně. Ačkoliv mnoho detailů o mučícím programu CIA bylo veřejnosti známo dříve, to že jsou nyní uspořádány v pečlivé a detailní zprávě, je velmi užitečné. Lidé, kteří si ji přečtou, takové detaily předtím neměli k dispozici. Domnívám se, že veřejnost je celkově šokována."

"Lidé se to snažili ignorovat, když to bylo utajené. Když jsou toho plné noviny a televizní kanály, musí čelit realitě," míní Prasowá. To podle ní zakládá potenciální nátlak na potrestání viníků. "Přesně to si myslím. Už teď je tady slušná vlna nevole a bude to pokračovat," očekává představitelka Human Rights Watch.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Témata: USA | mučení vězňů | CIA

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

Související:

Právě se děje