USA zažívají masivní protesty: Stop rasistické policii, skandují davy

Washington - USA zažívají již druhý víkend masivních demonstrací, které se konají od Washingtonu, přes Chicago až po San Francisco. Lidé protestují proti údajně brutální a rasistické policii.

Ilustrační foto
doporučujeme

Do pochodu na washingtonské centrální Pennsylvania Avenue, který v sobotu odpoledne místního času (večer SEČ) dorazil ke Kapitolu, se zapojili i pozůstalí po Michaelu Brownovi a Eriku Garnerovi.

Na sobotní demonstraci se ozývalo obvyklé provolávání "Ruce vzhůru! Nestřílejte!" připomínající tvrzení některých svědků Brownovy smrti, že se černošský mladík podezřelý z krádeže policii vzdával. Podle jiných verzí Brown policistu napadl. Další demonstranti zvolili v sobotu formu protestu nazývanou "die-in", při níž protestující leží na silnici a předstírají smrt.

Účastníci washingtonského pochodu žádali reformu zákona o policii a volali po potrestání případů údajné policejní brutality. "Členové Kongresu, vězte, že to myslíme vážně," prohlásil před Kapitolem známý americký aktivista, reverend Al Sharpton.

Organizátoři předpovídali účast 5000 lidí, podle agentury AP ale počet příchozích tato očekávání podstatně předčil. Podle pořadatelů akce se demonstrantů sešlo 40.000 až 50.000.

Zdroj: YouTube

Tisíce lidí v sobotu stejně jako v pátek vyšly i do ulic New Yorku. Lidé se shromáždili na Washingtonově náměstí na jihu Manhattanu a provolávali heslo "Ne rasistické policii". Někteří nesli makety papírových rakví, na kterých byla jména černochů zabitých v konfliktu s policií. Podle strážců pořádku byla demonstrace poklidná a k žádným násilnostem nedošlo, pozorovatelé odhadli počet účastníků na 20.000 až 30.000.

V Bostonu prošly stovky nespokojenců kolem místní káznice, odkud vězni bouchali na okna cel. Poté se demonstranti vydali k dálnici číslo 93 a pokusili se prorazit řady policistů poblíž vjezdu na tuto komunikaci. Třiadvacet lidí bylo zatčeno.

Tisíce protestujících se sešly také v San Francisku a Oaklandu v Kalifornii. V Oaklandu policie pozatýkala asi 45 lidí. Čeká je prý obvinění z vandalismu. Americká média informovala, že v sobotu se demonstrovalo i v Chicagu, Filadelfii, Dallasu, Atlantě či Los Angeles.

Témata: Demonstrace v USA | USA
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama