Cheney šokoval, zastal se mučení zajatců: Vyšetřovatele měli vyznamenat. Británie žádá další informace

Washington/Londýn - Výslechy údajných teroristů v Guantánamu přinášely cenné výsledky a byly oprávněné, řekl pro americkou televizní stanici NBC bývalý americký viceprezident Dick Cheney. Britský parlament chce požádat americkou CIA o důvěrné informace o výsleších, které nebyly v nedávné zprávě z bezpečnostních důvodů zveřejněny.

Dick Cheney
doporučujeme

Díky výslechům získali vyšetřovatelé užitečné informace potřebné pro boj s terorismem, tvrdí Cheney. "Program byl úspěšný, absolutně úspěšný. Bez váhání bych ho schválil znovu. Vyšetřovatele by měli oslavovat a vyznamenat," konstatoval.

Postup vyšetřovatelů pomohl americké Ústřední zpravodajské službě (CIA) zjistit místo, kde se skrýval bývalý vůdce teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin, kterého americké komando zastřelilo v květnu 2011, řekl Cheney. Podařilo se podle něj také nalézt organizátory útoků na New York a Washington ze září 2001 a odvrátit nové útoky na USA.

Zdroj: YouTube

Podle šéfa britského parlamentního bezpečnostního výboru Malcolma Rifkinda je britské vládě známo, že některé části senátní zprávy, která odhalila mimořádně kruté zacházení s osobami podezřelými z terorismu, byly z bezpečnostních důvodů vyřazeny. Londýn prý nemá informace o tom, že by se jakkoli týkaly Británie. Přesto chce parlament americkou CIA o utajované pasáže požádat.

Rifkind ale neví, zda je z USA dostane. "Netvrdím, že jsem si jistý," řekl BBC. Agentura AP upozorňuje, že Britové svou žádost neadresovali americké vládě nebo parlamentu, ale zpravodajské službě.

V Británii se ozývají hlasy volající po tom, aby Londýn zastavil jednání s USA o využívání atolu Diego Garcia v Indickém oceáně, kde má Pentagon základnu. Atol nejméně dvakrát posloužil pro mezipřistání amerických letadel převážejících údajné teroristy k výslechům. Smlouva o pronájmu základny vyprší v roce 2016.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama