Kuba po pěti letech pustila vězněného Američana, vyměnou za špiony

Washington/Havana - Propuštěný pětašedesátiletý Američan Alan Gross, kterého kubánský režim zadržoval od roku 2009, přiletěl dnes do Spojených států, kde jej přivítal ministr zahraničí John Kerry. Na svobodu se Gross dostal výměnou za propuštění trojice Kubánců vězněných v USA od roku 2001 kvůli špionáži. Výměna je součástí normalizace vztahů, na které se v úterním telefonátu dohodli prezidenti obou zemí. Kuba v rámci tohoto procesu rovněž propustila jednoho z nejvýznamnějších amerických špionů kubánského původu.

Kuba propustila na svobodu pětašedesátiletého Američana Alana Grosse, kterého kubánský režim zadržoval od roku 2009.
doporučujeme

"Je velkým požehnáním být občanem této země," prohlásil Gross na tiskové konferenci po příletu do USA a poděkoval všem lidem, kteří se podíleli na jeho propuštění. Gross přistál v armádním speciálu na washingtonské letecké základně, kde se setkal s šéfem americké diplomacie. Kerry se letos zapojil do vyjednávání o jeho propuštění, které bylo prvním z kubánských kroků následujících po rozhovoru Baracka Obamy a Raúla Castra.

Gross označil dohodu obou prezidentů za historickou změnu, kterou prý plně podporuje. Na Kubě si odpykával patnáctiletý trest vězení; kubánský soud mu ho vyměřil za údajný pokus zřídit na ostrově nelegální internetovou službu. Policie jej coby spolupracovníka programu na podporu budování demokracie, financovaného americkou vládní Agenturou pro mezinárodní rozvoj (USAID), zatkla v prosinci 2009. O dva roky později byl odsouzen.

Grossův advokát letos v srpnu řekl, že zdravotní stav Američana se horší a že vězněný muž není déle schopen psychicky snášet život za mřížemi. Gross prý již tehdy řekl sbohem své nejbližší rodině, a prohlásil, že nepočítá s tím, že by se s nimi ještě shledal. Zanechal také fyzického cvičení, zhubl a jeho zdravotní stav se zhoršil, téměř oslepl na pravé oko. Na dnešní tiskové konferenci na Grossovi nebyly znát viditelné fyzické problémy, žádné dotazy na své soukromí však nepřipustil.

Výměnou za Grosse dnes na Kubu dorazila trojice Gerardo Hernández, Ramón Labaňino a Antonio Guerrero. Jde o bývalé členy takzvané "Kubánské pětice", která v USA sledovala a infiltrovala kubánské exilové skupiny. Odsouzena byla za špionáž a spiknutí s cílem spáchat vraždu. Zbylí dva členové skupiny byli propuštěni již dříve. Kubánský vůdce Castro dnes návrat trojice ocenil a prohlásil, že Kuba dostála slibu jeho bratra Fidela, který již v roce 2001 slíbil, že se dostanou na svobodu.

Washington se dnes v rámci výměny dočkal rovněž propuštění jednoho z nejvýznamnějších Kubánců pracujících pro USA. Podle vedení tajných služeb tento špion zásadně přispěl k odhalení několika kubánských agentů infiltrovaných na vysoké pozice v amerických federálních úřadech. Identitu propuštěného agenta odmítla americká strana zveřejnit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama