Obama k rasismu v USA: Pletli si mě s portýrem a číšníkem

Washington - Spojené státy zažívají velmi neklidnou dobu protestů proti údajně rasistické policii. K problému se vyjádřil i prezident Barack Obama, který na vlastní kůži pocítil stereotypy ve společnosti.

Barack Obama
doporučujeme

"Neexistuje žádný černoch v mém věku a s vyšším vzděláním, který vyšel z restaurace a čekal na své auto, aby nezažil, jak mu někdo předává klíče od svého vozu," řekl Obama v rozhovoru pro časopis People. Zároveň dodal, že i jemu se to stalo.

Michelle Obamová vylíčila, jak na slavnostní večeři někdo jejího manžela, oblečeného ve smokingu, požádal, aby mu přinesl kávu. Ji si zase kdysi zákaznice spletla v jednom obchodě automaticky s prodavačkou a chtěla po ní, aby podala zboží z regálu.

"Vzhledem k tomu, že mě neviděla jako první dámu, považovala mě za někoho, kdo by jí mohl pomoci. Tyto věci se v životě stávají," řekla Obamová.

"To drobné podráždění nebo ponižování, které zažíváme, není nic ve srovnání s tím, co zažily předchozí generace," podotkl Obama a dodal:

"Jedna věc je, když si mě někdo splete s číšníkem na slavnostním večeru. Jiná je ale, když si mého syna někdo splete s lupičem a nasadí mu pouta nebo mu způsobí ještě něco horšího, když půjde po ulici oblečený tak, jak mají dnešní teenageři ve zvyku."

Politolog Jiří Pehe na serveru pehe.cz připomíná: "Už během volební kampaně byl proti Obamovi použit celý arsenál politické munice, který měl často rasistický podtext. Bylo možné slyšet i číst, že Obama vlastně není ani skutečný černoch, protože jeho matka byla bílá. Co na tom, že Obama, jehož otec přišel do USA z africké Keni, si sám jako svou identitu zvolil především černošství. Vynořila se také celá řada argumentů, že Obama není vlastně Američan, protože vyrůstal v dětství mimo Spojené státy. Podobného druhu byla i obvinění, že je ve skutečnosti možná muslim, nebo dokonce poněkud fantaskní obvinění, že se nenarodil v Americe, což by mu podle ústavy znemožnilo se prezidentem stát. Ověřit si, že se v havajském Honolulu skutečně narodil, přitom mohla být pro jeho kritiky úplná maličkost."

Témata: Barack Obama | USA | černoši
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama