Analytici ke Kubě: Tvrdému castrismu zvoní umíráček

Washington - Sbližování mezi USA a Kubou oznámené ve středu ve Washingtonu a v Havaně znamená konec přísného a tvrdého pojetí kubánské revoluce. To ovšem neznamená, že je všechno ideální.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nynější kubánský vůdce Raúl (83) poté, co v roce 2008 vystřídal svého bratra Fidela, postupně zmírňoval svou rétoriku vůči Washingtonu. Tím vytvořil potřebný prostor pro středeční historické gesto amerického prezidenta Baracka Obamy.

Podle několika diplomatů a expertů by středeční historické oznámení bylo stěží myslitelné za doby otce kubánské revoluce Fidela Castra, který svůj boj proti americkému nepříteli bral za svůj osud.

Avšak Raúl vnutil v čele státu zemi svůj styl, provedl sérii dříve nemyslitelných reforem jako částečné otevření se tržnímu hospodářství či umožnění občanům volně cestovat bez úředního povolení. Reformy byly na druhé straně Floridského průlivu velmi oceňovány.

Raúl Castro po svém příchodu k moci oznámil, že se Spojenými státy povede dialog jako "rovný s rovným". A od jara 2013 tento metodický a málo výřečný muž vedl na dálku pod záštitou Kanady tajná jednání s americkými představiteli.

Raúl byl přitom dříve, když byl ministrem obrany za vlády svého bratra, považován za tvrdého muže režimu. Dokázal ale podle jistého latinskoamerického diplomata udělat potřebné ústupky, které umožnily toto historické sblížení.

Mezi klíčové faktory, které přispěly k této změně ovzduší, také patří rozhodnutí Raúla Castra otevřít diplomatický kanál s Vatikánem, zatímco Fidel se držel od katolické církve stranou.

Současně se ale kubánský vůdce držel rétoriky a témat, na kterých režimu zvlášť záleží. Především vehementně odsuzoval americké embargo a nehodlal také nikterak slevit v otázkách, které spojuje s národní jednotou, ať už se jedná o politické uvolnění či lidská práva.

Vše ale není tak růžové, informuje ČRo. Někteří senátoři už oznámili, že Obamovu snahu nepodpoří. Proti narovnání vztahů s Havanou je například republikánský senátor Marco Rubio, který řekl, že Obamovu iniciativu bude blokovat všemi možný způsoby.

Proti Obamovi je i předseda Sněmovny reprezentantů, opět republikán John Boehner. Podle něj se šéf Bílého domu dopouští nesmyslných ústupků a vztahy s Kubou by se neměly měnit, dokud Kubánci nebudou žít ve svobodné zemi. Podle Igora Lukeše, profesora historie a mezinárodních vztahů na univerzitě v americkém Bostonu, může Obama čekat odpor republikánů obecně.

Témata: Castro, Raúl | Kuba | USA
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama