USA a Kuba spolu kamarádí. Je Fidel Castro ještě při smyslech?

Miami - Oznámení Bílého domu, že chce po 56 letech normalizovat vztahy s Havanou a obnovit vzájemná diplomatická zastoupení, vyvolalo mnoho otázek otázek. Tou nejčastější je: Co je s diktátorem Fidelem Castrem? Vždyť ted celý svůj život zasvětil antiamerikanismu. Množství expertů na Kubu nyní čeká právě na to, zda bude Fidel Castro na dohodu se Spojenými státy nějak reagovat.

Dr. Fidel Alejandro Castro Ruz, bývalý kubánský prezident a premiér, revolucionář, někdejší 1. tajemník Komunistické strany Kuby. Vládl od roku 1959, kdy byl pod jeho vedením svržen generál Fulgencio Batista, až do roku 2006, kdy těžce onemocněl a jeho funkce kromě vedení strany převzal jeho bratr Raúl Castro. V dubnu 2011 se vzdal i funkce 1. tajemníka strany.
doporučujeme

"Diktátoři potřebují nepřítele, čím většího tím lepší," myslí si bývalý kubánský politický vězeň Sebastián Arcos, který nyní pracuje v kubánském výzkumném institutu při univerzitě na Floridě. "Byl bych velmi překvapený, kdyby byl Fidel Castro při smyslech a tuto dohodu schválil," dodává.

Rovněž jeho kolega z univerzity Frank Mora se domnívá, že Castro nemohl dát k nynějšímu vývoji ve vztazích svolení. "Fidel Castro vždy využíval toho, že mají se Spojenými státy nepřátelský vztah," říká Mora.

Castro (88) předal moc svému mladšímu bratrovi Raúlovi v roce 2008 poté, co o dva roky dříve onemocněl. V kubánském politickém dění se ale stále snaží být přítomný, ačkoli již je na veřejnosti vídán či slýchán jen zřídka.

Ve státních denících i nadále vycházejí jeho eseje. Ta poslední, která vyšla 14. října byla reakcí na úvodník amerického listu The New York Times. Naposledy v červenci byly zveřejněny jeho fotografie ze setkání se zahraničními státníky.

Zdroj: YouTube

Pokud jde ale o veřejná vystoupení, to poslední se uskutečnilo letos 8. ledna, kdy se zúčastnil otevření jedné umělecké galerie v Havaně. Vypadal, že jeho zdraví je velmi chatrné, byl shrbený a při chůzi se opíral o hůl. Doprovázela ho početná ochranka.

"Normalizace vztahů, zejména těch obchodních, byla pro Raúla Castra vždy prioritou. Nikoli protože by byl demokrat, ale aby podpořit svou legitimitu jako vládce," myslí si bývalý kubánský politický vězeň Arcos. "Předtím to ale neudělal, protože by to Fidel nepovolil," dodává.

Dlouholetý zastánce zrušení embarga, Kubánec Max Lesnik s tímto názorem nesouhlasí. "Jestliže by s tím Fidel Castro nesouhlasil, nestalo by se to," říká Lesnik, který byl známý jako dlouholetý blízký přítel bývalého kubánského vůdce. Jak dodal, Fidela Castra již dlouho neviděl, ale je si prý jistý, že jeho zdravotní stav je dobrý.

Témata: Castro, Fidel | Kuba | USA
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama