Útočník v New Yorku zastřelil dvojici policistů. Jako odplata za smrt černocha

New York - Dva policisty v hlídkovém voze v New Yorku v sobotu zastřelil útočník, který krátce poté spáchal sebevraždu. Kolemjdoucí na ulici přitom podle policie před střelbou muž, který měl v trestním rejstříku řadu záznamů, vyzval, aby se dívali. Ještě před tímto činem vážně postřelil svou přítelkyni, sdělila policie. Podle listu The New York Times jsou oběti prvními policisty zastřelenými ve službě od roku 2011. O několik hodin později byl na Floridě zastřelen další policista, podezřelého policie zatkla a vzala do vazby.

371

Prezident Barack Obama, který je od pátku na dvoutýdenní dovolené na Havaji, čin důrazně odsoudil. Poté telefonoval šéfovi newyorského policejního oddělení a vyjádřil mu soustrast. Vraždy v New Yorku odsoudili i americký ministr spravedlnosti Eric Holder a newyorský starosta Bill de Blasio. Newyorští policisté ale de Blasia viní z toho, že pomohl rozpoutat protipolicejní nálady, a přispěl tím ke smrti dvou z nich.

Incident se odehrál v Brooklynu, kde střelec identifikovaný jako 28letý Ismaaiyl Brinsley přistoupil k policistům sedícím ve voze a bez varování spustil palbu. "Byli zkrátka a jednoduše zavražděni," řekl policejní komisař William Bratton.

Brinsley se po činu uchýlil do stanice metra, kde se sám zabil poloautomatickou pistolí. Před útokem v Brooklynu postřelil svou přítelkyni a na jejím profilu na sociální síti Instagram umístil několik komentářů napadajících policii. "Tohle může být můj poslední příspěvek," citovala AP jeden z komentářů, ke kterému byla připojena fotografie stříbrné pistole. V dalším komentáři podle policejních zdrojů AP napsal o zastřelení dvou "prasat" v odplatě za smrt Erica Garnera.

Těsně před svým činem podle policie na kolemjdoucí volal "sledujte co udělám" a vyzýval je, aby sledovali jeho profil na Instagramu.

Brinsley byl podle policie černoch, zastřelení strážníci byli asijského a hispánského původu. Pro policii není neznámý, v trestním rejstříku má několik záznamů, mimo jiné loupež, krádeže v obchodech, zbraňový delikt či výtržnictví. Zadržen byl nejméně devatenáctkrát a jeho příbuzní policii řekli, že se loni chtěl oběsit.

Černoch Garner nedávno v New Yorku zemřel během zatýkání, kterému se bránil a při kterém bělošský policista údajně použil nepovolený chvat. Velká porota se rozhodla policistu za Garnerovu smrt nestíhat. Ve Spojených státech se v posledních týdnech uskutečnila řada demonstrací proti několika kontroverzním případům úmrtí černochů, kteří zahynuli při zatýkání bělošskými policisty.

Šéf odborů newyorské hlídkové policie Patrick Lynch prohlásil, že protestující v New Yorku a starosta de Blasio, který je podporoval, mají "krev na rukou". "Krev na rukou začíná na schodech radnice, v kanceláři starosty. Po pohřbech (zastřelených) budou ti, kdo jsou za to zodpovědní, povoláni ke složení účtů," řekl Lynch. Jeho organizace už předtím vyzvala starostu, aby se nezúčastňoval pohřbů policistů zabitých při výkonu služby. V sobotu večer pak policisté, kteří stáli na chodbě nemocnice, kam byli zabití odvezeni, demonstrativně otočili zády k přicházejícímu de Blasiovi.

Eric Holder označil sobotní vraždy policistů za "nevýslovný akt barbarství". Prezident Obama prohlásil, že nic nemůže tuto vraždu ospravedlnit, a řekl, že policie riskuje vlastní bezpečnost, aby mohla sloužit lidem a chránit je, takže si zaslouží úctu a vděčnost. Obama ale po dvou rozhodnutích poroty o nestíhání policistů, kteří při výkonu služby zabili černochy, označil protesty proti těmto verdiktům za "nezbytné".

Další policista byl dnes v noci místního času zabit střelnou zbraní ve floridském městě Tarpon Springs, zhruba 50 kilometrů od Tampy, oznámil úřad místního šerifa. Úřad zastřeleného policistu ani podezřelého zatím neidentifikoval. Podezřelý z místa střelby prchal ve voze, narazil ale na sloup a do dalšího vozu, načež byl zatčen, uvedl šerif podle agentury AP.

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

Související:

Právě se děje