Kdo může za problém s uprchlíky? Server nabízí odpověď a řešení

Washington – Evropa se ze všech sil snaží řešit situaci uprchlíků, kteří se k evropským břehům snaží dostat na palubách zchátralých lodí. Nejeden imigrant za tuto cestu zaplatil životem. Evropa má problémy kvůli Schengenu. Nabízí se dvě možná řešení, komentuje situaci server Foreign Policy.

Vlajka USA
doporučujeme

„Evropa posiluje pozemní hranice a věnuje zvýšenou pozornost politické nestabilitě a konfliktům na Blízkém východě a v severní Africe, Středozemní moře se stalo nejpopulárnějším hraničním přechodem, který využívají lidé toužící uniknout násilí, chudobě a pronásledování," hodnotí situaci v Evropě americký server Foreign Policy.

Podle statistik italských úřadů do Itálie loni dorazilo asi 170 tisíc uprchlíků. Problém, se kterým se teď starý kontinent potýká, je podle Američanů zakořeněn v evropském politickém prostoru. Za vším prý stojí proces rozšiřování Evropské unie, vytvoření společného trhu a odstranění vnitřních hranic.

„Klíčem k pochopení je Schengenská dohoda, která zrušila mnoho vnitřních hranic v Evropě a umožnila svobodné cestování mezi členskými státy. Státy jako je Řecko, Bulharsko, Španělsko a Itálie také pocítily potřebu posílit svoje vnější hranice," píše známý server.

Hranice mezi Bulharskem a Tureckem byly například oblíbeným místem pro ilegální uprchlíky, kteří se snažili opustit Blízký východ. Pak Bulhaři postavili rozsáhlý hraniční plot financovaný unií. Bulharsko sice není členem Schengenu, ale rádo by bylo. Právě proto se snaží dokázat, že může svoje hranice s Tureckem ovládat.

„Tenhle pokus o kontrolu hranic ale je, jako když člověk mačká balonek, aby uhlídal jeho obsah," domnívají se američtí novináři. Když totiž hranici s Tureckem vybudovalo Řeckou, využívali imigranti Bulharsko. Když hranici postavilo Bulharsko, uprchlíci se zaměřili na Středozemní moře.

Dějiny Evropy se tak podle serveru Foreign Policy nesou v duchu neustálé leč neúspěšné kontroly hranic. „Podívejte se, kolik bylo úspěšných pokusů o překročení jedné z nejvíce opevněných hranic všech dob – Berlínské zdi," podotýkají novináři.

I když Evropa vyslala lodě do Středozemního moře, počet utonulých uprchlíků se zvyšuje. A to podle serveru pobuřuje obyvatele kontinentu, kteří kritizují úřady z nečinnosti ve snaze zachránit životy imigrantů. Na sociálních sítích pak kolují na sociálních sítích fotky uprchlíků, které vzbuzují soucit a solidarita.

Tento obrázek podle Američanů svědčí o současném stavu evropské politiky, která se sice obává terorismu, na druhé straně je ale tato obava eliminována možnostmi liberálního imigračního režimu. To, že se dění kolem Středozemního moře stalo výrazným fenoménem, dokazuje i fakt, že mnozí evropští lídři nechtějí omezovat imigrační podmínky tak, jak to navrhují pravicové politické platformy.

Řešením by podle Američanů mohla být reforma imigračního systému Evropské unie, která by stanovila kvóty pro distribuci žadatelů o azyl pro jednotlivé země Unie. Druhou možností by pakl mohlo být zavedení systému, který funguje ve Švýcarsku nebo Spojených státech a který umožňuje zpracovávání žádostí o azyl na zastupitelských úřadech v zahraničí. Takový přístup by sice vystavil žadatele mnoha rizikům, ale mohl by snížit příliv migrantů.

Témata: schengen | USA | uprchlíci
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Severní Karolínu zasáhlo zemětřesení, bylo nejsilnější od roku 1916

09.08.2020 18:17 Americkou Severní Karolínu dnes zasáhlo nejsilnější zemětřesení za posledních 100 let. Otřesy byly…

Progresivisté podpoří Bidena. Se svou iniciativou se odkazují na Sanderse

09.08.2020 15:15 Progresivistická organizace Roots Action oznámila, že hodlá podpořit Joe Bidena v prezidentském…

"Trumpova politika nás bude stát křesla," obávají se republikánští senátoři

09.08.2020 08:48 Do listopadových voleb zbývá jen pár měsíců. Rozhodovat se v nich bude vedle hlavy státu i o…

Šéf Pentagonu: USA sníží počet vojáků v Afghánistánu do listopadu pod 5000

09.08.2020 08:15 Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama