Že by měl Zeman pravdu? Komentátor mluví o amerických zájmech

Praha – Miloš Zeman byl médii i některými politiky a odborníky kritizován za svou cestu do Moskvy a následnou schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jenže několik dní po českém prezidentovi do Ruska zavítal i John Kerry. Co na to řeknou havlovci?, rýpnul si americký komentátor Erik Best.

Vlajka USA
doporučujeme

Bílý dům už v únoru vydal Strategii národní bezpečnosti, v ní se mimo jiné píše, že „poskytuje vizi a strategii pro prosazování zájmů národa, univerzální hodnoty, a na pravidlech založený mezinárodní řád prostřednictvím silného a udržitelného amerického vedení".

Právě toho se ve svém komentáři chytil novinář Erik Best. „Jinými slovy národní zájmy Spojených států určují, co je to světové dobro. 'Za americké vůdcovství neexistuje náhrada,' stojí v dokumentu. Strategie dále uvádí, že Spojené státy pomohou svým spojencům 'odrážet ruskou agresi' a 'do budoucna vzdorovat ruskému nátlaku, bude-li to nezbytné,' ale že 'cesta k větší spolupráci zůstane otevřená ... pokud by si [Rusko] zvolilo jiné směřování'," cituje vybrané úseky strategie Best.

Upozorňuje, že ať už je to pravda nebo ne, americká média cestu Johna Kerryho do Soči jako jakýsi projev přiznání, že pokusy odstavit Rusko selhávají, a že země ani není na prvních příčkách amerických zájmů. Tam podle Besta patří spíše Írán a Sýrie.

„Potvrzuje se tedy, že měl Miloš Zeman pravdu? Jsou sankce neúčinné? A co si teď počnou havlovci? Začnou protestovat proti tomu, že se Spojené státy lísají k Rusku?" vyvolává taková situace v komentátorovi spoustu otázek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Severní Karolínu zasáhlo zemětřesení, bylo nejsilnější od roku 1916

09.08.2020 18:17 Americkou Severní Karolínu dnes zasáhlo nejsilnější zemětřesení za posledních 100 let. Otřesy byly…

Progresivisté podpoří Bidena. Se svou iniciativou se odkazují na Sanderse

09.08.2020 15:15 Progresivistická organizace Roots Action oznámila, že hodlá podpořit Joe Bidena v prezidentském…

"Trumpova politika nás bude stát křesla," obávají se republikánští senátoři

09.08.2020 08:48 Do listopadových voleb zbývá jen pár měsíců. Rozhodovat se v nich bude vedle hlavy státu i o…

Šéf Pentagonu: USA sníží počet vojáků v Afghánistánu do listopadu pod 5000

09.08.2020 08:15 Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama