Jižní Karolína odstraní "rasistickou vlajku" konfederace, debata byla divoká

Columbia - Sněmovna reprezentantů parlamentu amerického státu Jižní Karolína po dlouhé debatě odhlasovala zákon, který zakazuje vyvěšovat konfederační vlajku v budově parlamentu. Normu už v úterý schválil také jihokarolínský Senát.

Přidejte svůj názor

Dylann Storm Roof

Spor o vlajku se vede od červnového teroristického útoku v Charlestonu, kde střelec zabil devět černochů. Fotografoval se právě s historickou bojovou zástavou Konfederace, považovanou některými za rasistický symbol spojený s někdejší otrokářskou érou.

Ve Sněmovně reprezentantů dnes brzy ráno po třináctihodinové bouřlivé debatě zákon prošel většinou 94 proti 20 hlasům. Nyní už jen zbývá, aby zákon podepsala guvernérka Nikki Haleyová, která patří ke stoupencům zákazu vyvěšování vlajky. Sporný symbol spojovaný s otrokářskou érou by mohl zmizet za několik dní.

Zdroj: YouTube

Podle republikánů je vlajka součástí amerických dějin a "rasisté" ji zneužili. Poslanec Mike Pitts například řekl, že vlajka je připomínkou boje, který vedli farmáři proti Unii za ochranu svých pozemkových práv, a nikoli na podporu otrokářského systému. Další republikán Chris Corley navrhl nahradit konfederační vlajku bílým praporem označujícím kapitulaci. "Možná to uspokojí všechny," řekl.

Jeho republikánská kolegyně Jenny Horneová však připomněla, že mezi oběťmi masakru v Charlestonu byl také senátor Clementa Pinckney a že by se odstranění vlajky nemělo oddalovat.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kongres USA šetří možnou jadernou spolupráci USA a Saúdské Arábie

19.02.2019 18:40 Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu začala vyšetřovat zprávy o tom, že Bílý dům hodlá dodat…

Vyhrožoval bývalý poradce Trumpa soudu?

19.02.2019 18:11 Bývalý volební poradce a dlouhodobý přítel Donalda Trumpa Roger Stone se bude před soudem…

Zemřel námořník ze slavné fotky z Times Square, "Polibek" se stal symbolem…

19.02.2019 16:22 Aktualizováno Ve věku 95 let zemřel námořník George Mendonsa známý ze slavné fotografie, na které líbá zdravotní…

Šik proti Trumpovi: Stav nouze zažalovalo 16 států, USA prý uvrhl do…

19.02.2019 16:19 Aktualizováno Koalice 16 amerických států v čele s Kalifornií zažalovala rozhodnutí vlády prezidenta Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama