Není uprchlík jako uprchlík. Proč je jejich původ důležitý?

Washington - Ne s každým uprchlíkem se zachází stejně – a země původu často patří k rozhodujícím faktorům, které rozhodnou, zda žadatel dostane v zemích EU azyl. Zdá se přitom, že nejvýhodnější je být Syřanem. Americký týdeník The Wall Street Journal ale nyní uvedl, že spolu se syrskými uprchlíky přichází do Evropy i množství podvodníků, kteří se za Syřany s pomocí falešného pasu jen vydávají, a shrnul důvody, které k tomu vedou.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky

Jste Syřan? Dostanete azyl

Nedávné rozhodnutí německé kancléřky Angely Merkelové poskytnout azyl všem syrským uprchlíkům vzbudilo velkou vlnu reakcí všeho druhu. Zatímco někteří chválí její krok jako osvícený, mnozí jej považují za kontroverzní či nebezpečný. Například britský konzervativní týdeník The Spectator uvedl, že toto rozhodnutí povede jen ke zvýšenému nebezpečí pro samotné uprchlíky a zhorší situaci v Sýrii.

Na další problém, který s tímto rozhodnutím také souvisí, pak upozornil deník The Wall Street Journal, který varuje, že kvůli odlišnému zacházení, které se dostává uprchlíkům syrského původu, se zvyšuje počet lidí například původem z Iráku, Libye, Palestiny nebo Egypta, kteří se snaží za Syřany vydávat.

Solidarita s uprchlíky; ale jen s některými

„Kvůli válce v jejich zemi jsou Syřané dle mezinárodního práva považováni za zjevné uprchlíky, což znamená, že nemusí předkládat žádné další důkazy k tomu, aby měli nárok na ochranu," vysvětlil server jedno z lákadel statusu syrského uprchlíka.

„Podle Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky bylo z 381 tisíc lidí, kteří letos přistáli na březích Řecka a Itálie, což jsou dvě hlavní vstupní země pro současnou vlnu migrantů, 50 % syrského původu," uvádí server a dále vysvětluje: „A v současných několika týdnech vzbudila smrt 71 migrantů, z nichž někteří byli Syřané, a zejména pak fotografie těla tříletého syrského chlapce, které moře vyplavilo na turecké pláži, vlnu solidarity. Díky tomu se Syřané na své cestě těší daleko lepšímu zacházení než jiní."

Syřané se bojí o své pasy

Přítomnost podvodníků jim přitom potvrdili i sami Syřané, kteří podle přízvuku mezi uprchlíky poznali takové, kteří ohledně svého původu lhali. „Viděl jsem skupinu Iráčanů, jak si kupovali falešné syrské pasy," uvedl pro server Mahmoud, uprchlík původem se syrského Aleppa, který minulý týden dorazil do Budapešti. Poptávka po syrských pasech navíc podle Mahmouda u syrských uprchlíků vzbuzuje obavy z krádeže a své pasy se tak snaží chránit co nejlépe.

„Tento trend způsobuje mezi Syřany a migranty ostatních národností napětí. Přidělává problémy i úřadům, které musí procházet obrovské množství uprchlíků, aby vypátraly a dopadly podvodníky," napsal server.

Dále také podotýká, že současná situace může ohrozit současnou politiku otevřených dveří EU a naopak podpořit anti-imigrační skupiny, které získají nové argumenty proti ekonomickým migrantům, kteří se snaží do Evropy dostat spolu s uprchlíky. Na závěr server dodává, že německá kancléřka Angela Merkelová se již vyjádřila, že Německo tisíce ekonomických migrantů, kteří se letos v zemi pokusí získat azyl, nepřijme.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakety jsou k ničemu? Nová zbraň americké armády si s nimi hravě poradí

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Americké námořnictvo oznámilo, že přikročí k testování nového protiraketového systému obrany, který…

Trump se chce setkat s vůdcem KLDR Kimem na konci února

18.01.2019 21:51 Americký prezident Donald Trump se chce se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem sejít koncem února,…

Zeď nefunguje. Do USA se podhrabalo 376 migrantů

18.01.2019 21:12 Do Spojených států se z Mexika pod hraniční zdí podhrabalo 376 žadatelů o azyl, z nichž skoro 200…

Pompeo se sešel se severokorejským vyjednávačem, míří za Trumpem

18.01.2019 19:04 Ministerstvo zahraničí Spojených států označilo za přínosnou dnešní schůzku amerického šéfa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama