Americký právník ostře kritizuje USA: Jsou zodpovědní za uprchlickou krizi a teď se od ní distancují!

New Jersey - Spojené státy můžeme označit za zemi uprchlíků. Sem na počátku jejich novodobých dějin směřovali lidé z celého světa a vytvořily širokou mezinárodní společnost. Proto by bylo "neamerické" nyní odmítat vstup syrských uprchlíků na území USA.

Přidejte svůj názor 1 komentář

USA mají morální povinnost přijímat více uprchlíků, tvrdí právník Kovalik

V současné době 26 amerických guvernérů, většinou reprezentujících stranu republikánů, oznámilo odhodlání blokovat přijetí tisíců přistěhovalců do svých států. Oznámili, že udělají vše proto, aby zastavili přísun migrantů pod jejich jurisdikci. Právník Dan Kovalik, zastupující sdružení Amerických lidských a pracovních práv, se domnívá, že jde o "neamerické" rozhodnutí.

"Domnívám se, že bychom měli přijmout určitě stovky tisíc utečenců, i když je z hlediska čísel něco konkrétního určit. Mám za to, že každá země by podle mezinárodního práva měla povinně uprchlíky přijímat. A dodal bych, že USA jsou zvlášť povinnovány k takovému přístupu, protože mají velkou zdopovědnost za krizi uprchlíků z Blízkého východu." Kovalik dodal, že třeba Turecko nebo Sýrie přijaly na milion běženců během války v Iráku. Z globálního hlediska jsou to vlastně země chudé, na což se zapomíná. A země označované jako bohaté zapojené do konfliktu na Blízkém Východě žádné uprchlíky nechtějí.

Kovalik se domnívá, že v pozadí rozhodování republíkánských uprchlíků hrají také roli blížící se prezidentské volby. A obává se, že může dojít k velmi nebezpečné politické hře a snaze problém uprchlíků buď zcela vytěsnit nebo zneužít. Žádá, aby si Američané uvědomili, jaký status vlastně oni sami mají. "Můj dědeček byl přistěhovalec stejně jako většina lidí v této zemi má kořeny někde docela jinde. Původní obyvatelstvo bylo prakticky vyhlazení, takže jsme zemí přistěhovalců. Bylo by proto neamerické, nemorální odmítat uprchlíky," tvrdí Kovalik.

Nadále pak útočí na USA a přičítá jim vinu za současnou uprchlickou krizi. "Když se podíváte, co Spojené státy podnikaly v posledních desetiletích na Blízkém Východě a v Latinské Americe, tak jsou to identické příběhy. USA se rozhodly jít do války v různých částech světa a tím tuto krizi vyvolaly, tak také musí nést odpovědnost za péči o lidi, kteří jsou oběťmi tohoto stavu," pokračuje Kovalik.

Právník dále upozorňuje, že jednotlivé státy USA nemají pravomoc zakázat uprchlíkům usadit se na jejich území, proto jsou jejich výroky pouhými "politickými gesty". Připomněl, že otázku, zda státy mohou či nemohou rozhodovat o přijetí či odmítnutí uprchlíků řešil Nejvyšší soud a zdůraznil, že pouze federální vláda má v rámci ústavy právo rozhodovat o uprchlické politice. Konečné rozhodnutí má tedy prezident a nikoli guvernérové států. 

Například guvernér New Jersey Chris Christie k politice uprchlíků na území USA prohlásil: "Určitě bych nepřijímal sirotky do pěti let. Nemají tu rodinu a z toho by plynul problém, jak se o ně budeme starat." Kovalik tuto debatu označil za nesmyslnou. "Tento přístup naznačuje jisté "rasistické dědictví", které v americké politice přežívá - snaží se ukázat dětské přistěhovalce jako nebezpečí. Jen to dokládá, že USA ve válce s celým světem vidí jen samy sebe. To je důvod, proč máme nyní tento problém. Je to nepřijatelné."

Jak tedy zastavit terorismus? Podle Kovalika je jediným řešením ukončit válku proti němu, protože ta celý problém jenom zhoršuje. Nastal čas k vybudování stabilního světa na Středním Východě a ne se snažit bombardováním vyřešit americké problémy.

Témata: USA | uprchlíci | Terorismus
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump vyhlásil stav nouze, aby mohl postavit zeď. Čeká se smršť žalob

15.02.2019 22:45 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes oficiálně vyhlásil stav nouze na jižní hranici Spojených států…

Američané se bouří proti Trumpovi. Stav nouze většinu vytočil

15.02.2019 22:44 Se záměrem prezidenta USA Donalda Trumpa vyhlásit kvůli stavbě zdi na hranicích s Mexikem stav…

Spojené státy chtějí snížit počet členů WTO s výhodami

15.02.2019 22:27 Spojené státy dnes navrhly reformu Světové obchodní organizace (WTO), která by snížila počet zemí,…

Veřejně odsuzují, tajně spolupracují? USA prý potají jednaly s Venezuelou

15.02.2019 18:25 Americká vláda letos v lednu dvakrát tajně jednala v New Yorku s venezuelským ministrem zahraničí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama