1400 mrtvých, 7000 zraněných. Na Haiti začíná státní smutek, Česko pošle 2,5 milionu korun

Na Haiti, které v sobotu postihlo zemětřesení o síle 7,2 stupně, dnes začal platit třídenní národní smutek za oběti této přírodní katastrofy. Z trosek desítek tisíc zřícených či poškozených domů zatím záchranáři s pomocí zahraničních kolegů i místní obyvatelé vyprostili na 1400 obětí. Tamní úřady hlásí zatím na 7000 zraněných a neupřesněný počet pohřešovaných.

Stovky obětí! Takový následek má silné zemětřesení v Haiti

Mnozí v postižené oblasti, včetně některých zraněných, přespávají venku kvůli obavám ze zřícení poškozených domů. V pondělí večer místního času navíc do zasažené oblasti přinesla tropická cyklona srážky. Některé humanitární organizace varují před možným rozšířením cholery, uvedl server BBC Mundo.

"Neměli jsme čas počítat mrtvé, jen jsme ošetřovali zraněné, kterých bylo mnoho," citoval server BBC Mundo místního lékaře Robinsona Gabriela, který pomáhal v nemocnici ve městě Les Cayes. Právě toto asi dvousettisícové město na jihozápadě Haiti patří k nejvíce postiženým. "Na zdech oddělení urgentního příjmu nemocnice jsou praskliny. Tak jsme kvůli obavám ze zřícení pracovali ve dvoře nemocnice," dodal Gabriel.

Podle agentury Prensa Latina bylo při sobotním zemětřesení poškozeno či zcela zničeno na 84.000 domů. Zničeny byly i některé školy, v nichž by lidé bez přístřeší nyní mohli najít útočiště. Zborcené jsou i střechy několika kostelů, v některých se přitom v době neštěstí konala mše. Otřesy totiž udeřily v 8:30 místního času.

Přírodní katastrofa ještě prohloubila problémy, s nimiž se jedenáctimilionové Haiti už řadu let potýká. Je nejchudší americkou zemí, sužuje ho násilí ozbrojených gangů, které nyní komplikují i dopravu humanitární pomoci, a politická nestabilita. Začátkem minulého měsíce tam ozbrojenci zavraždili prezidenta Jovenela Moïseho, který stál v čele země od roku 2017. Zastřelen byl v noci ve svém domě, dosud není jasné kým a proč.

Haitský premiér Ariel Henry, který má zemi vést do prezidentských a parlamentních voleb zatím plánovaných na konec roku, v pondělí vyhlásil tři dny národního smutku. Ode dneška tak budou mimo jiné v zemi spuštěny vlajky na půl žerdi. Už v sobotu vláda vyhlásila kvůli zemětřesení na měsíc stav nouze. Neurochirurg Henry zasaženou oblast navštívil a slíbil urychlit pomoc postiženým. Dnes má jednat ze zástupci občanské společnosti, různých politických stran i s podnikateli o koordinaci pomoci a obnově poškozených regionů.

Do země míří také zahraniční pomoc. Kromě záchranných týmů z USA, Kolumbie nebo Chile dorazily už desítky tun humanitární pomoci, mimo jiné z Mexika, Chile nebo Venezuely.

Server BBC Mundo uvedl, že panují obavy z možného rozšíření cholery. Tato nemoc po ničivém zemětřesení na Haiti v roce 2010 zabila na 10.000 lidí a rozšířila se tehdy i do sousední Dominikánské republiky, kde na ni zemřelo asi 500 lidí. Otřesy z ledna 2010, které měly epicentrum asi 25 kilometrů jihozápadně od Port-au-Prince, připravily o život na 300.000 lidí, včetně cizinců. Zemřel při nich například i šéf mise OSN na Haiti (MINUSTAH) Hedi Annabi. Tato mise OSN byla na Haiti poslána v roce 2004 kvůli převratu, jenž svrhl prezidenta Jeana-Bertranda Aristida.

Česko pomůže Haiti po zemětřesení, pošle 2,5 milionu korun

Česká republika pomůže Haiti po zemětřesení, ministerstvo zahraničí přispěje na humanitární pomoc 2,5 milionu korun. Peníze půjdou například na obnovu přístřeší. Ministerstvo to dnes uvedlo na svém twitteru. Peníze česká diplomacie vynaloží ve spolupráci s humanitárními organizacemi.

Nemocnice v nejpostiženější oblasti v jihozápadním cípu země jsou přeplněné a lidé čekají v jejich okolí na lavičkách i na matracích, než se uvolní lůžko či než budou převezeni do jiného zařízení k vyšetření či operaci. Do města Les Cayes přijíždějí pomoci zdravotníci z dalších regionů. Také americká armáda poslala na pomoc tým a čtyři vrtulníky.

Jedenáctimilionové Haiti je nejchudší americkou zemí a řadu let se potýká s ekonomickou krizí, politickou nestabilitou i násilím ozbrojených gangů. V zemi je nedostatek potravin i léků.

Pomoc Haiti nabídl už v sobotu americký prezident Joe Biden, který koordinací pověřil agenturu USAID. Záchranáře, jídlo či zdravotnický materiál nabídly mimo jiné Mexiko, Peru, Argentina, Ekvádor, Chile či Venezuela. Také Dominikánská republika, která leží na stejném karibském ostrově jako Haiti, poslala potraviny a zdravotníky a s ošetřováním zraněných pomáhá i na 250 kubánských lékařů.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Kulhánek vyzval v OSN ke spolupráci v boji proti terorismu a k obnově po…

24.09.2021 08:04 Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek ve svém dnešním projevu na 76. zasedání Valného shromáždění…

NÁZOR: Boj s klimatickou změnou povede k propadu životní úrovně, míní…

24.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden i jeho čínský protějšek Si Ťin-pching ve svých úterních projevech na…

Nemocnice na Aljašce nezvládají nápor covidových pacientů

23.09.2021 11:55 Vedení amerického státu Aljaška se ve středu rozhodlo vyhlásit krizový režim ve všech tamních…

Johnson v OSN: Svět blíží k bodu zlomu, lidstvo musí dospět

23.09.2021 07:55 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

NÁZOR: Afghánistánem to neskončilo. USA jsou nadále ve válce, tvrdí…

23.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden v úterý přednesl na Valném shromáždění OSN solidní projev, hodnotí Max…

USA darují půl miliardy dávek covidu. Chtějí dosáhnout 70procentí…

22.09.2021 21:20 Aktualizováno Spojené státy darují dalších 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech do…

Čínský prezident vystoupil v OSN. Zavázal se k uhlíkové neutralitě

22.09.2021 08:28 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země…

Tálibán požádal o vystoupení ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN

22.09.2021 07:57 Islamistické hnutí Tálibán, které ovládá většinu afghánského území, požádalo o vystoupení svého…

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Související:

Právě se děje

reklama