Justiční puč ve Venezuele: Ústavní soud připravil opozici o dvoutřetinovou většinu

Caracas - Socialisté venezuelského prezidenta Nicolasy Madury se s nedávnou porážkou v parlamentních volbách nesmířili. Ústavní soud pozastavil mandát tří opozičních a jednoho socialistického poslance, čímž připravil opozici o dvoutřetinou většinu v novém zákonodárném sboru.

Přidejte svůj názor

Nicolás Maduro, venezuelský politik, který se 8. března 2013 stal prozatímním prezidentem země.

Končící parlament, v němž mají ještě vládní socialisté většinu, v předchozích dnech mimo jiné schválil 13 nových ústavních soudců a za veřejnou ochránkyni lidských práv vybral soudkyni Susanu Barreirosovou, která letos poslala na téměř 14 let do vězení lídra opozice Leopolda Lópeze za "protivládní spiknutí".

Ústavní soud ve středu bez dalšího vysvětlení suspendoval čtyři poslance za stát Amazonas a o dalších šesti, zvolených za státy Aragua a Yaracuy, má ještě rozhodnout. Už nyní ale opoziční koalice Stůl demokratické jednoty (MUD) přišla o dvoutřetinou většinu (112 ze 167 křesel), a bude tak mít jen většinu třípětinovou.

Zdroj: YouTube

Dvoutřetinovou většinu chtěla MUD využít mimo jiné k prosazení referenda o sesazení prezidenta. V posledních dnech také prezident Maduro využívá své zákonodárné moci vydáváním dekretů. Ve středu vyhlásil zákon o zvýšení daní pro vyšší příjmové skupiny či zákon o sociálním zabezpečení pro ozbrojené složky.

Nový zákonodárný sbor má poprvé zasednout v úterý a MUD již prohlásila, že rozhodnutí ústavního soudu bude ignorovat. Napsala také otevřený dopis generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi a Evropské unii, v němž žádá o "aktivaci mezinárodních demokratických mechanismů proti státnímu soudnímu převratu".

Předseda končícího parlamentu Diosdado Cabello také minulý týden oznámil, že byl ustaven Komunální parlamen, který bude ovládat zdroje země a přijímat zákony. Opozice takový krok odmítá s tím, že by šlo o paralelní Národní shromáždění, a že by se tím porušila ústava.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump vyhlásil stav nouze, aby mohl postavit zeď. Čeká se smršť žalob

15.02.2019 22:45 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes oficiálně vyhlásil stav nouze na jižní hranici Spojených států…

Američané se bouří proti Trumpovi. Stav nouze většinu vytočil

15.02.2019 22:44 Se záměrem prezidenta USA Donalda Trumpa vyhlásit kvůli stavbě zdi na hranicích s Mexikem stav…

Spojené státy chtějí snížit počet členů WTO s výhodami

15.02.2019 22:27 Spojené státy dnes navrhly reformu Světové obchodní organizace (WTO), která by snížila počet zemí,…

Veřejně odsuzují, tajně spolupracují? USA prý potají jednaly s Venezuelou

15.02.2019 18:25 Americká vláda letos v lednu dvakrát tajně jednala v New Yorku s venezuelským ministrem zahraničí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama