Ozbrojení farmáři v Oregonu obsadili vládní objekt, chtějí řešit kauzu žhářství

Portland - Neobvyklý spor musí řešit úřady v americkém státě Oregon. Ozbrojení farmáři obsadili vládní objekt a hodlají v něm zůstat, dokud nedosáhnou vyřešení případu žhářství.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Podporují své kolegy, otce a syna, kteří byli potrestáni vězením za žhářství na pozemcích, které si pronajímali od státu.

Dwight Hammond (73) a Steven Hammond (46) si už odpykali původní tresty, tedy tři měsíce a jeden rok, avšak soudce dodatečně rozhodl, že tyto tresty byly nepřiměřeně nízké, a nařídil, aby si muži odpykali další asi čtyři roky. Ačkoli se Hammondovi údajně s rozhodnutím smířili a jsou připraveni v pondělí nastoupit znovu do vězení, aktivisté se rozhodli je podpořit.

Zdroj: YouTube

Podle prokuratury Hammondovi založili v roce 2001 a pak znovu roku 2006 požáry a zničili přes 50 hektarů státních pozemků. Důvodem prý ale nebyl plevel, nýbrž zahlazení stop po nelegálním lovu.

Skupina ozbrojených farmářů, které některé zdroje označují za milice, na podporu Hammondů v sobotu uspořádala pochod a pak obsadila státní objekt poblíž městečka Burnsu. "Zůstaneme tady, jak dlouho bude třeba. Nehodláme použít sílu, ale bude-li použita proti nám, budeme se bránit," řekl jejich mluvčí Ammon Bundy.

Nedokázal odpovědět jasně na dotaz, za jakých podmínek by skupina byla ochotná protest ukončit. Kauzu ale považuje za příklad úředního zneužití moci.

Protest se koná v areálu národního parku Malheur, který byl podle Bundyho zřízen na pozemcích 100 bývalých rančů. "Ten park se stále rozšiřuje na úkor rančerů," řekl Bundy. Kdysi prosperující a bohatý okres Harney podle něj kvůli zabírání značně zchudl.

Úřad prokurátora rozsudek zdůvodnil tak, že Hammondovi založili požáry na obecných pozemcích a ohrozili životy hasičů. Svědci prý viděli oba muže, jak na státní půdě nelegálně odstřelili stádo vysoké zvěře.

Témata: USA | žhářství
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kongres USA šetří možnou jadernou spolupráci USA a Saúdské Arábie

19.02.2019 18:40 Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu začala vyšetřovat zprávy o tom, že Bílý dům hodlá dodat…

Vyhrožoval bývalý poradce Trumpa soudu?

19.02.2019 18:11 Bývalý volební poradce a dlouhodobý přítel Donalda Trumpa Roger Stone se bude před soudem…

Zemřel námořník ze slavné fotky z Times Square, "Polibek" se stal symbolem…

19.02.2019 16:22 Aktualizováno Ve věku 95 let zemřel námořník George Mendonsa známý ze slavné fotografie, na které líbá zdravotní…

Šik proti Trumpovi: Stav nouze zažalovalo 16 států, USA prý uvrhl do…

19.02.2019 16:19 Aktualizováno Koalice 16 amerických států v čele s Kalifornií zažalovala rozhodnutí vlády prezidenta Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama