Trump a Clintonová potvrdili během superúterý role favoritů

Washington - Takzvané volební superúterý dle očekávání potvrdilo favority na post nového prezidenta USA. Za tábor demokratů jasně uspěla exšéfka americké diplomacie Hillary Clintonová a za republikány má nejvíce šancí na nominaci miliardář Donald Trump.

Hillary Clintonová

Clintonová vyhrála nominační souboj v sedmi státech a v Americké Samoi. Trump vyhrál rovněž v sedmi státech unie, jeho hlavní soupeř Ted Cruz zvítězil kromě domovského Texasu i v Oklahomě a na Aljašce.

Podle odhadů výsledků, které zveřejnila televizní stanice CNN, získala bývalá první dáma a exministryně zahraničí Clintonová nominaci v Georgii, Virginii, Alabamě, Tennessee, Massachusetts, Arkansasu a Texasu. Její soupeř z demokratického tábora Bernie Sanders zvítězil podle očekávání v primárkách ve svém domovském státě Vermontu a na seznam nominací si připsal i ty z Oklahomy, Minnesoty a Colorada.

Clintonová v úterním hlasování zatím získala 457 delegátů z 865 možných, Sanders 286. Ve většině států bylo už sečteno přes 90 procent hlasů.

Exministryně zahraničí díky svým výsledkům zvýšila odstup od levicového radikála Sanderse a může se nyní zaměřit na republikánského favorita Trumpa, který z úterního hlasování vyšel rovněž vítězně. Dobrým znamením pro bývalou ministryni zahraničí podle agentury Reuters rovněž je, že sponzoři její kampaně jsou ochotni do podpory její nominace dál investovat.

Psali jsme:  

"Po celé zemi dnes demokraté hlasovali pro to, abychom strhli zdi a společně byli velcí," uvedla Clintonová na shromáždění na Floridě. "Amerika je silná, pokud jsme silní všichni," dodala. Cílem podle ní není učinit Ameriku opět velikou, jak to pravidelně na svých akcích požaduje Trump, ale Ameriku znovu sjednotit.

V republikánském táboře podle odhadů CNN zvítězil v Georgii, Vermontu, Virginii, Alabamě, Arkansasu, Massachusetts a Tennessee Donald Trump. Senátor Ted Cruz podle očekávání vyhrál ve svém domovském státě Texasu a voliče o svých přednostech přesvědčil také v Oklahomě a na Aljašce. Své vůbec první vítězství získal na volebním shromáždění v Minnesotě floridský senátor Marco Rubio. Trump je v Minnesotě až třetí za Cruzem.

Zdroj: YouTube

Rubiův výsledek je navzdory vítězství v Minnesotě považován za slabý. Podle serveru The Hill posílí hlasy volající po tom, aby z kampaně odstoupil a uvolnil místo Cruzovi. Rubio zřejmě ale vydrží přinejmenším do 15. března, kdy se budou konat republikánské primárky v jeho domovské Floridě. Tam ovšem podle průzkumů zvítězí Trump.

Trump na tiskové konferenci na Floridě, kterou uvedl jeho někdejší republikánský rival Chris Christie, řekl, že se těší na souboj s Hillary Clintonovou o křeslo v Bílém domě. Pogratuloval také svému protivníkovi Cruzovi k vítězství v Texasu a Oklahomě, "senátůrek" Marco Rubio podle něj ale tuto noc prohrál na plné čáře. Sám sebe miliardář označil za "sjednotitele", který vždy říkal a bude říkat pravdu.

Senátor Ted Cruz poblahopřál Donaldu Trumpovi k vítězství, zároveň ale vyzval republikány, kteří zatím nezískali žádnou nominaci, aby se své kandidatury vzdali a proti Trumpovi se spojili. Pokud zůstanou rozdělení, umožní Trumpovi cestu k nominaci, což Cruz označil za "totální katastrofu" pro republikánskou stranu.

Na volební akci ve Vermontu Bernie Sanders nadšenému davu podporovatelů slíbil "mnoho set delegátů" z dnešního volebního superúterý. "Společně vytvoříme hospodářství, které bude pracovat pro nás pro všechny, nejen pro lidi nahoře," řekl.

Floridský senátor Marco Rubio začal podle svých slov před pěti dny demaskovat Donalda Trumpa. "Strana (prezidenta Abrahama) Lincolna a (prezidenta Ronalda) Reagana a prezidentský úřad Spojených států nikdy nepřevezeme hochštapler," slíbil senátor.

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Rusko je odpovědné za zavraždění Alexandra Litviněnka, rozhodl evropský…

21.09.2021 11:38 Rusko je odpovědné za smrt zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Švédská matrika zamítla žádost páru, který chtěl pojmenovat dítě Vladimir…

21.09.2021 07:48 Švédská matrika odmítla žádost páru, který chtěl svého syna pojmenovat po ruském prezidentovi. …

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Související:

Právě se děje

reklama