Trump v kampani vsází na silná slova a mediální viditelnost

Washington - Realitní magnát Donald Trump je na nejlepší cestě získat republikánskou nominaci na post prezidenta USA. Do povědomí veřejnosti se dostal především svými kontroverzními a nezřídka i hulvátskými výpady. Připomeňte si některé z nich.

Donald Trump

Trump se narodil 14. června 1946 v New Yorku. Jeho matka pocházela ze Skotska, prarodiče z otcovy strany z Německa.

Je potřetí ženatý (od roku 2005) se slovinskou modelkou Melanií Knaussovou (syn Barron); první manželkou byla podnikatelka Ivana Zelníčková, původem ze Zlína (synové Donald, Eric a dcera Ivanka, všichni jsou viceprezidenty The Trump Organization), druhou manželkou byla americká herečka Marla Maplesová (dcera Tiffany).

Začínal u svého otce Freda v developerské společnosti Elizabeth Trump & Son; firma se v roce 1971 přejmenovala na The Trump Organization, dnes ovládá hotely, reality či golfová hřiště (Trump je jejím prezidentem); figuruje i v dalších firmách, například v Trump Plaza Associates či Trump Atlantic City Associates; v roce 1996 koupil společnost Miss Universe Organization, která organizuje soutěže krásy; 14 sezon moderoval televizní reality show The Apprentice; kvůli urážlivým výrokům na adresu migrantů s ním loni televize NBC ukončila spolupráci, přestal uvádět i reality show; v září 2015 prodal společnost Miss Universe Organization agentuře WME/IMG.

"Budu nejúžasnějším prezidentem zaměstnanosti, kterého kdy bůh stvořil." (16. června 2015; Trump po potvrzení kandidatury)

"Dovážejí drogy, zatahují do země zločinnost, jsou to násilníci, domnívám se, že někteří z nich jsou dobří, ale mluvím s pohraniční stráží a ti mi říkají, co se k nám dostane za lidi." (červen 2015; na adresu imigrantů z Mexika, na jehož hranici by rád postavil obří zeď)

"Hillary Clintonová byla jasně nejhorší ministryní zahraničí v dějinách země. Prohraje a tím, kdo ji porazí, budu já." (24. července 2015)

"Bylo vidět, že má oči podlité krví. Krví měla podlité úplně všechno." (7. srpna 2015; na adresu moderátorky jedné z debat Megyn Kellyové, když se jej vyptávala na urážky vůči ženám, které v minulosti počastoval nadávkami jako "tlustá prasata" či "povalečky")

"Podívejte se na ten obličej, copak by ji někdo volil?" (9. září 2015; o Carly Fiorinaové, jediné ženě mezi republikánskými uchazeči)

"Řeknu vám, že pokud jde o vůdcovskou roli, zaslouží si (ruský prezident Vladimir Putin) jedničku, zatímco náš prezident si nevede tak dobře." (29. září 2015; podle Trumpa je správná Putinova snaha bojovat proti Islámskému státu a zároveň podporovat Asadův režim)

"Viděli jste někdy takovou migraci? ... Jsou to všechno muži a vypadají, že jsou velmi silní. Je tam tolik mužů, není tam tolik žen. A já si říkám: Proč nebojují, aby zachránili Sýrii? Proč migrují po celé Evropě? Vážně." (30. září 2015; Trump v případě svého zvolení hodlá vrátit všechny syrské uprchlíky přijaté USA zpátky do Sýrie)

"Odkud nenávist pochází a proč tomu tak je, to budeme muset zjistit. Než se tak stane a než porozumíme tomu problému a nebezpečí, které představuje, naše země nesmí být obětí hrůzných útoků lidí, kteří věří jen v džihád a kteří nemají žádnou úctu k lidskému životu." (7. prosince 2015; Trump o záměru uzavřít USA pro muslimy, jeho vyjádření následovalo po vraždění muslimského páru v Kalifornii)

"Hlupákem", který chce využívat "tatínkovy peníze" k ovládání amerických politiků, nazval Trump saúdskoarabského prince Valída bin Talála. "To ovšem skončí, až budu zvolen." (13. prosince 2015/twitter)

"Když se podíváte na Severní Koreu, ten muž (vůdce Kim Čong-un) je maniak. Určitě si zaslouží uznání. Kolik mladých lidí v jeho věku, poté co jim zemřel otec, by dokázalo převzít zodpovědnost za všechny ty generály a upevnit si mezi nimi moc?" (12. ledna 2016/Právo)

"Myslím, že Angela Merkelová udělala s migranty tragickou chybu." (leden 2016; pro francouzský týdeník Valeurs Actuelles)

"Pokud by byl Vatikán napaden Islámským státem, a všichni ví, že (Vatikán) je jeho konečnou trofejí, mohu vám zaručit, že papež by si nejen přál, ale také by se modlil za to, aby se Donald Trump stal prezidentem." (18. února 2016; na adresu papeže Františka, který jej kritizoval, že není křesťan, když chce stavět zdi proti migrantům)

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Související:

Právě se děje

reklama