Pohroma jménem Trump. Politolog odhalil, proč magnát děsí Ameriku

Republikánská strana je na pokraji převzetí egoistickým maniakem, který apeluje na nejtemnější pudy amerického národa, varuje politolog E. J. Doinne v komentáři pro server Washington Post. Profesor z Georgetown University dodává, že protivníci Donalda Trumpa jsou zatím roztříštěni, a to ve své taktice i filozofii.

Donald Trump

Vedení republikánů navzdory

Situaci v republikánské straně podle politologa nepomáhá, že všichni tři vážní soupeři Trumpa představují jen pochybnou alternativu a nikdo z nich není dostatečně dominantní, aby ostatní zatlačil do ústraní.   

Doinne se domnívá, že nejlegitimnější nárok na to, stát se Trumpovým přemožitelem, má republikánský senátor z Texasu Ted Cruz, který ho porazil již ve čtyřech primárkách. Přesto je Cruz již nyní natolik mezi částí stranických lídrů neoblíben, že ho odmítají podpořit, vysvětluje expert.

"Ve skutečnosti mnozí v  republikánské straně považují Cruze za skoro stejně neschopného čelit Hillary Clintonové jako Trumpa," pokračuje profesor s tím, že bývalá první dáma učinila velký krok k zajištění si prezidentské nominace demokratické strany, když během tzv. superúterý porazila svého rivala Bernieho Sanderse v primárkách v sedmi státech.       

Odborník podotýká, že ačkoliv republikánský establishment většinově preferuje floridského senátora Marca Rubia, voliči ho však nenásledují. Rubiovi se sice podařilo zvítězit v primárkách v Minnesotě, ale v dalších deseti státech, které hlasovaly v úterý, skončil až třetí a za dobu trvání boje o republikánskou nominaci prohrál již čtrnáctkrát, uvádí Doinne.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Profesor soudí, že kandidátem republikánů s nejsilnějším potenciálem v samotných prezidentských volbách by mohl být guvernér Ohia John Kasich, ale je to právě jeho relativní umírněnost, která ho ve stále pravicověji orientované straně marginalizuje. Politolog doplňuje, že Kasich představoval vážnou výzvu pro Trumpa pouze ve Vermontu, jednom z mála států, kde si v rámci republikánské strany vede dobře i méně ostrá verze konzervatismu. "Přesto Kasich prohrál," připomíná Doinne.

Zastavit Trumpa a nepřijít o jeho voliče   

Expert míní, že potíže, které mají republikáni s výběrem jednoho kandidáta, který by zastavil Trumpa, ukazují na hlubší problém. "(Republikánští) lídři musí teprve rozhodnout, zda Trumpův největší hřích je to, že využívá bigotnost, nebo že se odmítá klonit k ortodoxní konzervativní ideologii," deklaruje profesor.  

Zatímco konzervativci, jako je republikánský senátor z Nebrasky Ben Sasse, spojili oba uvedené názory dohromady, není obecná shoda na tom, jak na Trumpa útočit, jelikož republikánská strana samotná také často hraje na notu ras a migrace, konstatuje Doinne. Doplňuje, že tomu tak je z důvodu, že během Obamova funkčního období přijala Trumpa jako svého spojence v rozdmýchávání nespokojenosti mezi krajní pravicí. Mitt Romney, nyní jeden z hlavních oponentů Trumpa, srdečně přivítal miliardářovu podporu během své prezidentské kampaně v roce 2012, připomíná odborník.    

"Navíc některé z Trumpových nejextrémnějších postojů si v republikánském táboře získaly široký souhlas," pokračuje Doinne. Poukazuje, že podle průzkumů citovaných CNN a Washington Post si silnou podporu zaznamenal například Trumpův návrh dočasného zákazu vstupu muslimů do Spojených států - přivítalo ho 78% republikánských voličů v Alabamě, 67% v Texasu a 63% ve Virginii.

Doinne přiznává, že republikáni stojící proti Trumpovi nalezli společnou půdu v útocích na magnáta kvůli jeho neochotě odsoudit Ku Klux Klan a rasistického vůdce Davida Duka. "Tato strana nelíčí na lidské předsudky," cituje politolog republikánského mluvčího Sněmovny reprezentantů Paula Ryana. Ve skutečnosti však republikáni dle experta jemně i otevřeněji hrají po desítky let na rasovou zášť - v současnosti navíc hájí birtherismus, tvrzení, že Obama je muslim, či teorii Ronalda Reagana o podvodech se sociálními dávkami. "Trump je v tom pouze hrubší," konstatuje profesor.   

"V každém případě mnoho republikánů nemá rádo Trumpa primárně proto, že nedokážou vystát jeho odchod od konzervativní ortodoxnosti," domnívá se Doinne. Připomíná, že magnát kritizoval válku v Iráku a zahraniční politiku George W. Bushe, útočí na volný obchod či odmítá škrty v sociálním systému a zdravotnictví. Především Trumpova vágnost ohledně zdravotní péče dle politologa nechává ve hře možnost, že se kloní k zvýšenému vládnímu úsilí, aby se zabránilo tomu, jak s oblibou říká, že "lidé umírají na ulici".

Pokud hlavní problém Trumpa spočívá v tom, že není dostatečně konzervativní, pak je logickou odpovědí Ted Cruz a tento Texasan v úterý ostatně přednesl účelnou řeč, v níž vyjmenoval Trumpovy hříchy, uvádí profesor. Konstatuje, že odmítání Cruze mocnými republikány jen podtrhuje hlubší rozpolcenost, kdy si strana chce nějak udržet rozzuřené Trumpovi voliče a zároveň se snaží zvětšit svůj záběr. "To je apel Rubia, který je oproti Cruzovi ochotnější vydat se více směry zároveň," míní expert. Ihned dodává, že tato flexibilita je také Rubiovou zranitelností.             

"Je jasné, že většina republikánů chce někoho jiného než Trumpa," deklaruje Doinne. Poukazuje na skutečnost, že během superúterý dosáhl či pokořil hranici 40% pouze ve čtyřech státech. Na to dle politologa republikánský establishment spoléhá, když chce zabránit Trumpovi získat většinu delegátů a zastavit jeho nominaci na červencovém kongresu strany.  

Tato strategie nicméně vyžaduje filozofickou a taktickou jednotu v cílech sledovaných vedením strany, naznačuje expert s tím, že republikáni takovou shodu zatím nejsou schopni nalézt. "Zablokovat Trumpa nyní by rozzuřilo armádu jeho stoupenců a potvrdilo jim, že strana je stejně vzdálená od jejich obav, jak tvrdil jejich hrdina," uzavírá Doinne.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Témata: USA | Donald Trump

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 13:59 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

V neděli přibylo 250 nakažených, víc než před týdnem

27.09.2021 08:50 V neděli laboratoře v Česku odhalily 250 pozitivních testů na koronavirus. V mezitýdenním srovnání…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Uniklé dokumenty ukazují znepokojivé praktiky Facebooku

25.09.2021 08:21 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Biden odsoudil zásah na koních proti migrantům v Texasu, avizoval …

24.09.2021 21:10 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden se dnes po mezinárodní vlně kritiky vyjádřil k postupu úřadů proti…

Trumpovu prohru v Arizoně potvrdil i republikánský audit

24.09.2021 21:01 Přepočet hlasů z loňských prezidentských voleb, který v největším okrese amerického státu Arizona…

Související:

Právě se děje

reklama