Donald Trump - životopis

New York - S blížícími se prezidentskými volbami v Americe vám chceme přiblížit jednotlivé prezidentské kandidáty jak z řad demokratů, tak i republikánů. V tomto medailonku se dočtete o realitním investorovi, republikánovi Donaldu Trumpovi.

Donald J. Trump

Obchodníkem po otci

Donald John Trump se narodil 14. června 1946 v Queensu (stát New York) jako čtvrté z pěti dětí Fredericku C. Trumpovi a jeho ženě Mary MacLeod Trumpové. Jeho otec byl realitní investor a stavitel, který se v Queensu, Staten Islandu a Brooklynu specializoval na budování bytů pro střední vrstvy.

Donald byl energetické a asertivní dítě, kterému se ve škole dobře vedlo. Když v roce 1964 absolvoval střední školu, byl už hvězdou ve sportu a mezi studenty. Následovala soukromá Fordham University, ze které ale po dvou letech přestoupil na University of Pennsylvania, kde v roce 1968 dokončil ekonomii.

Trump byl pravděpodobně při výběru zaměstnání silně ovlivněn svým otcem. I přes to ale byly jeho cíle mnohem vyšší než ty, jež si vytyčil jeho otec. Jako student s Frederickem spolupracoval a po ukončení svých studií k němu do firmy skutečně nastoupil.

První příležitosti

Dokázal přemluvit svého otce, aby financoval rozšíření portfolia společnosti, nicméně konkurence byla veliká a jejich výnosy byly velmi nízké. V roce 1971 bylo Donaldovi svěřeno vedení společnosti, kterou později přejmenoval na Trump Organization. Také přestěhoval svoji rezidenci na Manhattan, kde získal důležité konexe.

Trump byl přesvědčený, že město skýtá ekonomické příležitosti, a tak se brzy stal na Manhattanu partnerem velkých projektů, které nabízely možnosti vysokých zisků.

Když zkrachovala Pennsylvania Central Railroad (Pennsylvánská centrální železnice, pozn. red.), Trump získal na pozemky železnice opci ve West Side. Když prvotní plány na byty selhaly kvůli špatnému ekonomickému klimatu, nabídl pozemky městské správě. Ta je nakonec skutečně vybrala.

Vzal si Češku

V roce 1974 získal předkupní právo na jeden hotel Commodore, neúspěšný podnik se skvělou polohou. Po sérii vyjednávání s městem a hotelovou společností Hyatt Hotel Corporation byla budova kompletně renovována. Po otevření v roce 1980 se okamžitě stala hitem, čímž proslavila Trumpa jako nejznámějšího a nejkontroverznějšího investora ve městě.

V roce 1977 si Trump vzal Ivanu Zelníčkovou Winklmayrovou, newyorskou modelku, která byla náhradnicí v českém olympijském lyžařském týmu z roku 1972. V roce 1978 se páru narodilo první ze tří dětí Donald John Trump junior. Ivana se stala viceprezidentkou a hrála důležitou roli při renovaci hotelu Commodore.

V roce 1979 si Trump pronajal prostory na Páté Avenue vedle slavného Tiffanyho pro stavbu monumentální komplexu pro apartmány za 200 milionů dolarů. V budově s 58 poschodími se brzy začalo přezdívat Trump Tower (Trumpova věž, pozn. red.), bylo v ní šestiposchoďové atrium s růžovým mramorem a téměř dvou a půl metrovým vodopádem. Luxusní budova přilákala mnoho významných maloobchodů a celebrit, což Trumpovi zajistilo národní pozornost.

Z boháče "chuďas"

Od roku 1977, kdy byl v New Jersey povolen hazard, začal se Trump zajímat o kasina. V následujících letech do nich investoval stovky milionů dolarů, včetně jednoho ze známých hotelů s kasinem Hilton za 320 milionů dolarů, jež byl přejmenován na Trump's Castle (Trumpův hrad, pozn. red.). Krátce na to se Trumpovi v Atlantic City podařilo získat největší hotel s kasinem na světě Taj Mahal.

V roce 1990 však obchod s nemovitostmi začal stagnovat a Trumpův majetek výrazně ztratil na hodnotě (z odhadovaných 1,7 miliardy na 500 milionů dolarů). Před krachem ho zachránily masivní půjčky. O sedm let později se však dokázal vrátit z minus 900 milionů na téměř dvě miliardy dolarů.

Tři manželství

V roce 1991 byla Trumpova image poškozena po rozvodu se svou manželkou Ivanou. O dva roky později se znovu oženil, tentokrát s Marlou Maplesovou, začínající herečkou, se kterou měl delší dobu vztah a už jedno dítě.

Ani toto manželství nevydrželo a v roce 1997 Trump požádal o rozvod. O dva roky později soud Trumpově žádosti vyhověl. V roce 2005 se Trump oženil potřetí s modelkou Melanií Knaussovou, která mu porodila syna Barrona Williama Trumpa. Bylo to její první dítě, zatímco Donaldovo to bylo páté.

První pokusy v politice

Trump se v roce 2000 vrhl do politiky, kdy kandidoval na prezidenta za republikány. Po nepřesvědčivých výsledcích v kalifornských primárkách ale odstoupil. O dvanáct let později se o kandidaturu znovu pokusil, nicméně jeho politická reputace byla pošramocená poté, co vypluly na světlo jeho styky s hnutím „Birther", které se snažilo prokázat, že prezident Barrack Obama není Američan.

V roce 2004 se Trump dostal do pořadu televizní stanice NBC The Apprentice. Ta byla velmi úspěšná a měla velké množství pokračování.

V červnu 2015 Trump ohlásil svou další kandidaturu na prezidenta. Ve svém projevu z Trump Towers řekl: „Oficiálně kandiduji na prezidenta a z [Ameriky] znovu uděláme skvělou zemi." Následně pak hrdinně dodal: „Budu tím nejlepším prezidentem, jakého Bůh kdy stvořil."

Problematický kandidát

Kvůli jeho výrokům o Mexičanech a imigraci NBC vydalo prohlášení, ve kterém s Trumpem zpřetrhalo veškerá pouta: „Kvůli nedávným hanlivým výrokům Donalda Trumpa ohledně imigrantů ukončuje NBCUniversal s panem Trumpem veškeré obchodní vztahy. Z toho důvodu NBC už nadále nebude vysílat Miss USA a Miss Universe, na nichž NBC a Trump spolupracovali."

V červenci 2015 Trump v médiích zapříčinil další bouři, když zpochybnil válečné hrdinství senátora a bývalého republikánského prezidenta Johna McCaina: „Není to válečný hrdina. Je válečný hrdina jen z toho důvodu, že se nechal zajmout. Já mám raději lidi, kteří se zajmout nenechali."

Trump tak odkázal na McCainovo zadržení ve válce ve Vietnamu, kde byl jako letec sestřelen. McCain přežil zlomeniny končetin a mučení. Různé skupiny válečných veteránů Trumpův výrok odsoudily.

Témata: Donald Trump | Volby USA

Přibylo přes 400 nově nakažených. Roste i reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Uniklé dokumenty ukazují znepokojivé praktiky Facebooku

25.09.2021 08:21 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Biden odsoudil zásah na koních proti migrantům v Texasu, avizoval …

24.09.2021 21:10 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden se dnes po mezinárodní vlně kritiky vyjádřil k postupu úřadů proti…

Trumpovu prohru v Arizoně potvrdil i republikánský audit

24.09.2021 21:01 Přepočet hlasů z loňských prezidentských voleb, který v největším okrese amerického státu Arizona…

Biden vyzval miliony Američanů, aby se nechali přeočkovat vakcínou od…

24.09.2021 19:29 Americký prezident Joe Biden dnes vyzval miliony obyvatel USA, aby si nechali podat třetí dávku…

Kulhánek vyzval v OSN ke spolupráci v boji proti terorismu a k obnově po…

24.09.2021 08:04 Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek ve svém dnešním projevu na 76. zasedání Valného shromáždění…

Související:

Právě se děje

reklama