Trump tvrdě narazil. Vlivný generál mu vzkázal toto

Vysloužilý generál Mark Hertling uvádí, že v americké armádě působil téměř čtyři dekády a opakovaně odříkával slavnostní přísahu těm, kdo byli jmenováni do funkce či povýšeni, případně ve stovkách případů předříkával nováčkovskou přísahu pro nové příslušníky ozbrojených sil USA. Bývalý velitel amerických vojsk v Evropě se v komentáři pro server CNN ostře pustil do prezidentského kandidáta Donalda Trumpa kvůli jeho nedávným výrokům ohledně rozkazů pro americké ozbrojené síly.

Donald Trump

Americká armáda chrání ideály

"Je to nádherná a jedinečná přísaha," konstatuje Hertling. Připomíná, že na rozdíl od ostatních armád na celém světě, jejichž příslušníci přísahají, že budou bránit monarchii či vlast, americká vojenská přísaha zavazuje armádu chránit a bránit ústavu a následovat prezidenta, pokud ten bude ctít řád.  

"Ve výsledku americká armáda prostřednictvím této přísahy hájí bezpečnost našeho lidu a zároveň chrání myšlenky, ideály vlády práva," deklaruje vysloužilý generál.   

Hertling uvádí, že během své kariéry každý americký voják - od vojína po generála - prochází školením o historii, legislativním procesu a amerických hodnotách. Tato školení pak doplňují výcvik na střelnicích či polní cvičení, pokračuje generál. "Vojáci mají výborné dovednosti a jsou myslícími ochránci amerického stylu života," tvrdí někdejší velitel amerických vojsk v Evropě.   

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.  

V průběhu své kariéry Hertling prožil více než tři roky v boji. "Během té doby jsem viděl některé hrozivé věci a mnoho z toho se mi vrací ve snech," přiznává se generál. Tvrdí, že člověku i v bitvě je zakořeněné zlo. Na druhou stranu ujišťuje, že na akce americké armády mohl být ve většině případů a dlouhodobě velice hrdý, byť připouští, že se vyskytly i případy, kdy vojáci, generálovi "bratři a sestry ve zbrani", museli být potrestáni za porušování zákonů a pravidel.    

Z tohoto důvodu Hertling během jedné z posledních prezidentských debat velmi podrážděně reagoval na tvrzení miliardáře Donalda Trumpa, který usiluje o zisk prezidentské nominace za republikánskou stranu. Magnát prohlásil, že ti, kdo slouží v americké armádě, by slepě ignorovali svou přísahu, svůj výcvik a své svědomí a místo toho splnili jasně nelegální, neetické a nemorální rozkazy. Když se Trump ocitl pod tlakem, trval na tom, že by převážila jeho silná osobnost, rozhodnost a vedení.

"Nepřevážila," vzkazuje generál jednoznačně Trumpovi.    

Hertling ujišťuje, že i poté, co se Trump svá slova pokusil zmírnit prostřednictvím tiskového prohlášení a několika příspěvky na sociální síti Twitter, jako profesionální voják zpozorněl ve chvíli, kdy magnátovy výroky slyšel poprvé. "Vyděsilo mě to," uvádí.  

Vojáci mohou rozkazy odmítnout     

Generál tvrdí, že zná dobře americké vojáky, vojenskou tradici i americký styl válčení, a to z teorie i praxe. "Pokud jsou dobře vedeni a vycvičeni, Američané, kteří nosí uniformu naší země, mají čistého ducha a jsou rozhodní ve svých cílech," uvádí Hertling. Ujišťuje, že příslušníci amerických ozbrojených sil půjdou tam, kam budou vysláni, budou tam bojovat a v takovém případě učiní maximum pro vítězství. "A budou si počínat jako žádní jiní vojáci na světě, protože takoví zkrátka jsme," deklaruje bývalý velitel amerických vojsk v Evropě.   

Vojenské povolání je náročné, konstatuje Hertling. Být uniformovaným příslušníkem armády Spojených států vyžaduje dle generálova tvrzení bezkonkurenční dovednosti, ale též silný charakter, bystrý intelekt i uvědomění si, že existuje hranice toho, co mohou civilisté od armády požadovat. "Pokud rozkazy, které přijímáme od civilních úřadů překračují legální, etické či morální hranice, každý voják jakékoliv hodnosti má právo a povinnost nejprve takové rozkazy zpochybnit, žádat vyjasnění a v případě nutnosti, pokud překračují onu hranici, odmítnout provést," vysvětluje Hertling. Právě to podle něj činí americkou armádu výjimečnou.       

Generál zdůrazňuje, že vojáci očekávají, že se prezidentští kandidáti budou lišit ve svých přístupech a myšlenkách. Avšak bez ohledu na to žádný prezident nikdy neměl pravomoc nařídit příslušníkům amerických ozbrojených sil porušit Uniformovaný vojenský právní řád, jejich étos jejich přísahu či dokonce mezinárodní zákony o vedení pozemních bojových operací. "To je jedna z dalších věcí, kterou kandidáti musí brát v potaz, když definují svou národní bezpečnostní politiku," uzavírá Hertling.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.   

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Prokurátor chce obžalovat haitského premiéra kvůli vraždě prezidenta

14.09.2021 20:02 Nejvyšší prokurátor Haiti dnes požádal vyšetřujícího soudce, aby obžaloval premiéra země Ariela…

Soud s teroristou z 11. září začne nejdříve za rok

14.09.2021 15:50 Soud s pěticí mužů, mezi kterými je i údajný strůjce atentátů z 11. září 2001 na USA, začne…

Americká policie u sídla demokratů zatkla muže se sečnými zbraněmi

13.09.2021 18:48 Policie Kapitolu nedaleko sídla Celostátního výboru Demokratické strany (DNC) ve Washingtonu zatkla…

Další vlny covidu v USA ustupuje. Týdně se nakazilo přes milion lidí

13.09.2021 10:52 Nová vlna epidemie covidu-19 ve Spojených státech se zdá být pro tuto chvíli za svým vrcholem, co…

FBI zveřejnilo první odtajněný vyšetřovací spis ohledně 11. září 2001

12.09.2021 05:32 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v sobotu večer zveřejnil nově odtajněný dokument…

"To je Amerika, kterou znám." Bush a Harrisová vyzvali na pietní akci k 11…

11.09.2021 21:41 U pensylvánské obce Shanksville se dnes za přítomnosti americké viceprezidentky Kamaly Harrisové a…

Související:

Právě se děje

reklama