Výjimečný islám? Pravdu je těžké přijmout, je to ale nutné, varuje odborník

Washington – S tím, jak islám spolu s uprchlíky čím dál tím více proniká do Evropy, se zvyšuje i strach a obavy z tohoto náboženství. Shadi Hamid, výzkumník amerického think tanku Brookings Institution a expert na vztahy s Blízkým východem, nyní vysvětlil, jak islám nahlíží na jiná náboženství.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Muslim, ilustrační fotografie
doporučujeme

Teorie „výjimečnosti islámu"

„Všichni chceme věřit tomu, že jsme všichni v podstatě stejní a chceme stejné věci, ale co když tomu tak není? Islám, jak v teorii, tak v praxi, je ‚výjimečný' tím, jaký má vztah k politice. Kvůli svému nadměrnému vlivu na zákon a správu byl islám – a bude i nadále – odolný vůči sekularizaci," vysvětluje Hamid.

„Je mi trochu nepříjemné toto tvrdit, obzvláště teď, když sílí předsudky proti islámu. Ale ‚islámská výjimečnost' není ani dobrá, ani špatná. Prostě to tak je a my se to musíme snažit pochopit a respektovat, i když to jde proti našim vlastním nadějím a preferencím."

Korán a Mohamed ve středu islámu

Hamid dále vysvětluje, že provázanost náboženství a politiky v islámu není žádným náhodným faktem, ale vyplývá z historie proroka Mohameda. Klíčový je zde tedy „moment založení" islámu.

„Na rozdíl od Ježíše Krista byl prorok Mohamed teologem, kazatelem, válečníkem a politikem, to vše najednou. Byl také vůdcem a budovatelem nového státu – obsadil, udržel a vládl nad novým územím. Náboženské a politické funkce, alespoň pro věřící, nebyly náhodou. Prostě se měly propojit ve vedení jednoho muže," uvádí Hamid.

Dále také upozorňuje, že Korán pro muslimy není jen slovo boží, ale jeho „přímá a doslovná řeč". Jedná se tak o přímou centrální náboženskou autoritu. „To neznamená, že ho všichni muslimové berou doslova; většina to nedělá. Ale znamená to, že tento text nejde jen tak odmítnout jako irelevantní," podotýká.

Sekularizace nepřijde

Podle Hamida je nepravděpodobné, že by se islám v budoucnu vydal stejnou cestou jako křesťanství, které prošlo „reformací a osvícenstvím".

„Muslimové samozřejmě ke svému ‚momentu založení' nejsou vázáni, ale nedokáží se od něj zcela oprostit. V ideálním světě bychom si možná mohli přát, aby sekulární muslimové ideologickou válku vyhráli, ale lze si jen těžko představit, že by k tomu došlo."

„A co to znamená pro všechny ostatní? To znamená, že obyvatelé Západu musí udělat něco velmi nepříjemného a obtížného. Musí přijmout důležitou roli islámu v politice a myslet na to při vytváření zákonů, než aby doufali v sekularizaci, která nepřijde v dohledné době, ale možná nikdy," dodává Hamid.

Loading...
Vstupte do diskuze (40)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Viktor Šejmov, bývalý major KGB. Vyzradil Američanům klíčové…

06.12.2019 11:09 Ve věku 73 let zemřel ve Spojených státech bývalý major sovětské tajné služby KGB Viktor Šejmov,…

Genocida Arménů? Senát na nátlak Trumpa zablokoval rezoluci proti Turecku

06.12.2019 10:54 Republikáni v americkém Senátu ve čtvrtek zablokovali hlasování o rezoluci označující hromadné…

Tisíce sexuálních útoků ve vozech Uberu? Firma řeší skandál

06.12.2019 09:38 Uber dostal v letech 2017 a 2018 téměř 6000 hlášení o sexuálních útocích ve svých vozech ve…

V Minnesotě se zřítil vrtulník Black Hawk, zahynuli tři vojáci

06.12.2019 07:34 Při havárii vrtulníku v americkém státě Minnesota zemřeli tři vojáci. Informovala o tom dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama