Konec křesťanství, nadvláda muslimů? Analytici vydali hrůznou prognózu

Washington - Islám je nejrychleji rostoucí náboženství na světě. Ve světě je zatím stále rozšířenější křesťanství, podle studie amerického institutu Pew Research Center se to ale brzy změní.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle analytiků se do roku 2050 světová mapa náboženství zásadně změní. Pokud budou pokračovat současné trendy v porodnosti a nevypukne nějaká nečekaná přírodní katastrofa či válka, počet muslimů se hravě vyrovná s počtem křesťanů.

Studie pracuje s daty z roku 2010. V té době bylo na světě zhruba 31 procent lidí oddáno křesťanské víře, zatímco islám vyznávalo zhruba 23 procent populace. Do roku 2050 se procento křesťanů příliš nezmění, necelých 30 obyvatel Země ale přijme za svou víru islám.

V praxi to znamená, že počet muslimů stoupne o více než jednu miliardu z aktuální 1,6 miliard na 2,76. Oproti tomu křesťanů budou zhruba 3 miliardy oproti 2,17 miliardám v roce 2010. Počet hinduistů se bude stále pohybovat kolem jedné miliardy, stejně tak i lidí počet bez víry. Budhisté a další menší náboženství budou nadále hlavním náboženstvím pro zhruba půl miliardy obyvatel Země.

Ateistů a agnostiků bude lehce přibývat, zejména v zemích, jako jsou Spojené státy a Francie. V průběhu let ale budou tvořit stále menší a bezvýznamější procento obyvatel Země. Většina lidí totiž bude nakloněna nějaké víře.

Počet budhistů bude podle studie zhruba stejný jako v roce 2010. Vzroste ale počet lidí hlásících se k hinduistickému či židovskému náboženství. Těch ale bude přibývat méně než křesťanů a muslimů.

Z analýzy také vyplývá, že největší populace hinduistů bude žít v Indii, stejně tak i největší část muslimů. Země tak dokonce překoná i Indonésii, která je označována za multikulturní ráj a nyní v ní žije 87 procent vyznavačů islámu.

Mezi obyvateli Spojených států bylo v roce 2010 tři čtvrtiny křesťanů. Do roku 2050 se jejich počet změní na dvě třetiny. Dojde také ke změně postavení židů, kteří už nebudou největší nekřesťanské náboženství v zemi. Překonají je totiž muslimové.

Co se týče Evropy, v ní budou podle studie amerického institutu muslimové tvořit asi 10 procent obyvatelstva. Zhruba polovina křesťanské populace na světě bude žít v subsaharské Africe, konkrétně čtyři křesťané z deseti.

Loading...
Témata: křesťanství | islám
Vstupte do diskuze (40)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Viktor Šejmov, bývalý major KGB. Vyzradil Američanům klíčové…

06.12.2019 11:09 Ve věku 73 let zemřel ve Spojených státech bývalý major sovětské tajné služby KGB Viktor Šejmov,…

Genocida Arménů? Senát na nátlak Trumpa zablokoval rezoluci proti Turecku

06.12.2019 10:54 Republikáni v americkém Senátu ve čtvrtek zablokovali hlasování o rezoluci označující hromadné…

Tisíce sexuálních útoků ve vozech Uberu? Firma řeší skandál

06.12.2019 09:38 Uber dostal v letech 2017 a 2018 téměř 6000 hlášení o sexuálních útocích ve svých vozech ve…

V Minnesotě se zřítil vrtulník Black Hawk, zahynuli tři vojáci

06.12.2019 07:34 Při havárii vrtulníku v americkém státě Minnesota zemřeli tři vojáci. Informovala o tom dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama