Nizozemské Antily přestaly existovat

Antilské ostrovy - Agentura Reuters včera v pozdních hodinách informovala o oficiálním ukončení existence tzv. Nizozemských Antil. Bývalé holandské kolonie Sint-Marteen (holandsky výraz pro jižní ostrov Svatého Martina) a Curacao ode dneška patří mezi nezávislé státy v rámci Nizozemského království. Ostrovy Bonaire, Saba a St. Eustatius jsou naopak autonomním územím Nizozemska. K oddělení došlo na základě změny Ústavy jež odhlasoval místní parlament.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Curacao a Sint Maarten obdrželi stejný status jako někdejší Aruba, která se osamostatnila od Nizozemského království již v roce 1986. Přesto se očekává stálé udržování přímých vazeb. 

Podle nové úpravy Ústavy bude nizozemská vláda stále odpovědná za obranu a zahraniční politiku v nových členských zemích. Mezitím bude vláda Curacao a Sint Maartenu disponovat větší svobodou v otázce daňové politiky. 

Nizozemské Antily existovaly od roku 1954 jako majetek Nizozemského království v Karibiku. Mezi šesti ostrovy jsou stále zaznamenávány konflikty týkající se rozdělování dluhů a příjmů. 

Curacao je malý ostrov, jež s sobě zahrnuje 190.000 lidi. Jde o jednu z nejoblíbenějších destinací Karibiku, která leží 40 km od pobřeží Venezuely. V nizozemské části St. Maartenu se jedná o 37 tisíc nizozemsky mluvicích občanů. V určitých lokalitách St. Maartenu, Saba a St. Eustatia se mluví anglicky. Curacao, Bonaire a Aruba patří k španělskému etniku v rámci Nizozemska.

Témata: Nizozemí
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus v USA dál láme rekordy, v Miami je noční zákaz vycházení

03.07.2020 22:06 Některé části Spojených států hlásí i dnes rekordní počty nových nákaz koronavirem a rostoucí…

"Chci si promluvit." Ozbrojený muž se vřítil do rezidence kanadského…

03.07.2020 15:36 Kanadská policie zatkla ozbrojeného muže, který v automobilu projel zavřenou bránou směřující k…

Volby v USA: Biden drtivě porazí Trumpa? Nové průzkumy zde

03.07.2020 14:52 Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden si v celostátním měřítku udržuje nad…

Koronavirus: V Brazílii téměř 62 tisíc mrtvých, Mexiko v počtu nakažených…

03.07.2020 12:16 Brazílie za poslední den zaznamenala dalších 1251 úmrtí v souvislosti s novým typem koronaviru a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy