Nizozemské Antily přestaly existovat

Antilské ostrovy - Agentura Reuters včera v pozdních hodinách informovala o oficiálním ukončení existence tzv. Nizozemských Antil. Bývalé holandské kolonie Sint-Marteen (holandsky výraz pro jižní ostrov Svatého Martina) a Curacao ode dneška patří mezi nezávislé státy v rámci Nizozemského království. Ostrovy Bonaire, Saba a St. Eustatius jsou naopak autonomním územím Nizozemska. K oddělení došlo na základě změny Ústavy jež odhlasoval místní parlament.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Curacao a Sint Maarten obdrželi stejný status jako někdejší Aruba, která se osamostatnila od Nizozemského království již v roce 1986. Přesto se očekává stálé udržování přímých vazeb. 

Podle nové úpravy Ústavy bude nizozemská vláda stále odpovědná za obranu a zahraniční politiku v nových členských zemích. Mezitím bude vláda Curacao a Sint Maartenu disponovat větší svobodou v otázce daňové politiky. 

Nizozemské Antily existovaly od roku 1954 jako majetek Nizozemského království v Karibiku. Mezi šesti ostrovy jsou stále zaznamenávány konflikty týkající se rozdělování dluhů a příjmů. 

Curacao je malý ostrov, jež s sobě zahrnuje 190.000 lidi. Jde o jednu z nejoblíbenějších destinací Karibiku, která leží 40 km od pobřeží Venezuely. V nizozemské části St. Maartenu se jedná o 37 tisíc nizozemsky mluvicích občanů. V určitých lokalitách St. Maartenu, Saba a St. Eustatia se mluví anglicky. Curacao, Bonaire a Aruba patří k španělskému etniku v rámci Nizozemska.

Témata: Nizozemí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump vyhlásil stav nouze, aby mohl postavit zeď. Čeká se smršť žalob

15.02.2019 22:45 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes oficiálně vyhlásil stav nouze na jižní hranici Spojených států…

Američané se bouří proti Trumpovi. Stav nouze většinu vytočil

15.02.2019 22:44 Se záměrem prezidenta USA Donalda Trumpa vyhlásit kvůli stavbě zdi na hranicích s Mexikem stav…

Spojené státy chtějí snížit počet členů WTO s výhodami

15.02.2019 22:27 Spojené státy dnes navrhly reformu Světové obchodní organizace (WTO), která by snížila počet zemí,…

Veřejně odsuzují, tajně spolupracují? USA prý potají jednaly s Venezuelou

15.02.2019 18:25 Americká vláda letos v lednu dvakrát tajně jednala v New Yorku s venezuelským ministrem zahraničí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama