Stojí za teroristickými útoky uprchlíci? Vláda USA tají důležitá data, zuří senátoři

Washington – Otázka možného terorismu ze strany lidí, kteří přichází jako uprchlíci ze Sýrie a dalších zemí, se týká jak Spojených států, tak Evropy. Americký server Fox News nyní upozorňuje na parlamentní data, podle kterých USA po 11. září zabránily stovkám útoků, jejichž pachateli měli být i uprchlíci.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Terorismus v USA

Server s odkazem na nově získaná parlamentní data uvádí, že ve Spojených státech byly od teroristických útoků 11. září překaženy stovky teroristických útoků, jejichž pachatelé byli převážně cizinci. Mezi nimi měli být i uprchlíci.

„Tato data jasně ukazují, že Spojené státy nejenom nemají schopnost adekvátně prověřovat jedince před tím, než dorazí, ale také že náš národ má bezprecedentní problémy s asimilací," napsali ve společném dopise prezidentu Baracku Obamovi senátoři Jeff Sessions a Ted Cruz.

Data ukazují, že Spojené státy v období od září 2001 po rok 2014 odsoudily 580 lidí na základě obvinění z terorismu nebo s terorismem souvisejících zločinů. Od roku 2014 je pak s terorismem spojováno již 131 lidí.

Mezi pachateli byli i uprchlíci

Z 580 usvědčených lidí bylo minimálně 380 lidí cizího původu. Nejčastěji šlo o lidi z Pákistánu, Libanonu a Somálska, stejně jako z území Palestiny. Minimálně 40 lidí, kteří do USA přišli jako uprchlíci, bylo následně usvědčeno nebo implikováno v souvislosti s terorismem.

Server také upozorňuje, že v roce 2015 došlo k ostrému nárůstu počtu případů, z nichž většina se týkala zatčení lidí, kteří se hlásili k Islámskému státu. Počet lidí, kteří byli implikováni v případech spojených s terorismem, je za letošní rok již téměř stejný jako za celý rok 2014.

Do roku 2014 bylo podle těchto údajů, které má server k dispozici, usvědčeno z terorismu pouze 5 lidí, kteří se k IS hlásili. V tomto ohledu „vedla" teroristická skupina al-Kajda, ke které se hlásilo 88 lidí.

Překážka v boji proti terorismu?

Mezi cizinci, kteří byli do roku 2014 z terorismu usvědčeni, ale nebyli pouze lidé z oblasti Blízkého a Středního východu. Figuruje zde například jeden Němec, dva Francouzi, čtyři Britové, jeden Rus, jeden Řek a čtyři Turci. Celkem dvacet lidí pocházelo z Kolumbie.

Tyto informace ale podle senátorů stále nejsou dostatečně podrobné a chybí konkrétní údaje o původu pachatelů. „Vláda odmítá vydat informace, které jsou nutné k vytvoření funkční politiky na ochranu Američanů před teroristy," okomentoval to Sessions.

Mluvčí amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti ale odmítla celou situaci komentovat s tím, že ministerstvo odmítá s oběma senátory komunikovat přes média.

Loading...
Témata: uprchlíci | Terorismus | USA
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senát USA se mění v bitevní pole. Demokraté a republikáni mobilizují kvůli…

16.12.2019 14:16 Americký Senát se může brzy změnit v bitevní pole, na němž se o osud prezidenta Donalda Trumpa, a…

V USA se šíří verandové pirátství, stát Michigan ho zařadil mezi trestné…

16.12.2019 08:23 Krádeže balíčků, které doručovatelé běžně nechávají Američanům přede dveřmi domů, se v americkém…

Ve Venezuele se chystal krvavý puč? Maduro obvinil opozici a diplomata USA

16.12.2019 07:52 Venezuelský prezident Nicolás Maduro v neděli oznámil zatykače na skupinu lidí, která podle něj…

Trest za korupci? Bolsonaro chce zavést metodu "svázaných papoušků"

16.12.2019 07:34 Brazilský prezident Jair Bolsonaro prohlásil, že nebude ve své vládě tolerovat korupci a že na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama