Soros má obavy o budoucnost EU i USA. Může to být hodně zlé, varuje miliardář

New York - Americký multimiliardář a filantrop maďarského původu George Soros na stránkách serveru Project Syndicate vzpomíná na svůj život. V té souvislosti ale také varuje před nebezpečími, kterým čelí Evropské unie i celý svět. Kritikou nešetří ani na účet ruského prezidenta Vladimira Putina a nově zvolenou hlavu USA Donalda Trumpa.

George Soros

„Dlouho předtím, než byl Donald Trump zvolen prezidentem Spojených států, poslal jsem prázdninový pozdrav svým přátelům, který zněl: 'Tyto časy nejsou takové jako obvykle. Přeji vám to nejlepší v neklidném světě.' Teď cítím potřebu podělit se s touto zprávou se zbytkem světa. Ale dřív než to udělám, musím říct, kdo jsem,“ začíná svůj komentář Soros.

Připomíná, že je 86letý maďarský Žid, který se po skončení druhé světové války stal občanem USA. „Naučil jsem se na v raném věku, jak důležité je to, jaký převládá druh politického režimu. Je to formativní zkušenost z mého života - okupace Maďarska hitlerovským Německem v roce 1944. Pravděpodobně bych zahynul, kdyby můj otec nepochopil vážnost situace. Zařídil falešné identity pro svou rodinu a pro mnoho dalších Židů; s jeho pomocí většina z nich přežila,“ vzpomíná miliardář.

Psali jsme:  

V roce 1947 pak utekl z Maďarska, kde v té době vládli komunisté, a studoval na London School of Economics. Právě tam si podle svých slov vyvinul svou vlastní filozofii, postavenou na dvojpilíři omylnosti a reflexivity. „Rozlišoval jsem mezi dvěma druhy politických režimů: ty, ve kterých si lidé zvolili jejich vůdce, kteří pak zastupují zájmy voličů, a ty, kde dochází ke snahám o manipulaci tak, aby vše sloužilo zájmům vládců,“ vysvětluje s tím, že první druh nazval společností otevřenu a druhý společností uzavřenou.

Otevřené společnosti jsou podle něj dnes v krizi, zatímco různé formy uzavřených společností - od fašistických diktatur po mafiánské státy - jsou na vzestupu. „Jak se to mohlo stát? Jediným vysvětlením, které jsem našel, je, že volení představitelé nesplnili legitimní očekávání a touhy voličů - a toto selhání způsobilo, že byli voliči rozčarovaní. Jednoduše řečeno, mnoho lidí mělo pocit, že jim elity ukradly jejich demokracii,“ domnívá se Soros.

Po rozpadu Sovětského svazu se prý USA jevily jako jediná zbývající supervelmoc, která byla zavázána k dodržování zásad demokracie a volných trhů. Jenže lidé podle něj nejsou s globalizací finančních trhů spokojeni, protože se jim nelíbí, jak je přerozděleno světové bohatství.

Psali jsme:  

Připomíná také, že v roce 2016 proběhlo referendum o členství Spojeného království v Evropské unii, poté byl ve ve volbách v USA zvolen novým prezidentem Donadl Trump. A 4. prosince pak italští voliči v referendu odmítli návrh ústavních reforem. „Demokracie je nyní v krizi. Dokonce i USA, přední světová demokracie, si zvolily podvodníka a rádoby diktátora jako svého prezidenta. Ačkoli Trump zmírnil svou rétoriku poté, co byl zvolen, nezměnil ani své chování ani poradce. Jeho kabinet tvoří neschopní extremisté a generálové ve výslužbě,“ nešetří kritikou Soros, který ve volbách otevřeně podporoval demokratku Hillary Clintonovou.

„Co nás čeká? Jsem si jist, že se demokracie ve Spojených státech ukáže jako odolná. Ústava a instituce, včetně čtvrtého stavu, jsou dost silné, aby odolaly excesům moci výkonné, čímž předejdou tomu, aby se z rádoby diktátora stal diktátor skutečný,“ předvídá filantrop. USA ale podle něj zároveň budou zaměstnávat v blízké budoucnosti vnitřní boje. „Americká nebude schopna chránit a podporovat demokracii ve zbytku světa. Naopak, Trump bude mít bližší vztahy s diktátory. To umožní některým získat úkryt v USA, a jiní budou bez problémů pokračovat. Trump raději uzavírá dohody, než že by bránil principy. Bohužel i kvůli tomu je oblíbený u svých voličů,“ zoufá si Soros.

Psali jsme:  

Obzvláště se prý obává o osud Evropské unie, která je v nebezpečí, že se dostane pod vliv ruského prezidenta Vladimira Putina, jehož „pojetí vlády je neslučitelné s otevřenou společností“. „Putin není pasivním příjemcem nedávného vývoje; tvrdě pracoval, aby nastal. Poznal slabost svého režimu: může využít přírodní zdroje, ale nemůže generovat hospodářský růst. Cítil se ohrožený 'barevnými revolucemi' v Gruzii, na Ukrajině a jinde. Zpočátku se snažil kontrolovat sociální média. Pak, což byl brilantní tah, využil obchodní model sociálních médií, aby šířil dezinformace a falešné zprávy, matoucí voliče a destabilizující demokracie. To je to, jak pomohl Trumpovi ke zvolení,“ domnívá se Američan maďarského původu.

Stejně tak je podle něj pravděpodobné, že se něco podobného stane v evropském volebním období v roce 2017 v Nizozemí, Německu a Itálii. „Doufám, že evropští vůdci a občané si uvědomí, že to ohrožuje jejich způsob života a hodnoty, na kterých byla Evropská unie založena. Problém je, že metodu, kterou Putin používá k destabilizaci demokracie, nelze použít k obnovení respektu k faktům a k vyváženému pohledu na realitu. Se zaostávajícím hospodářským růstem a uprchlickou krizí, která je mimo kontrolu, je EU na pokraji zhroucení a může prožít zážitek podobný tomu, který potkal Sovětský svaz na počátku 90. let,“ obává se Soros.

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Při střelbě v Coloradu zemřeli tři lidé, včetně policisty

22.06.2021 07:50 Tři lidé zemřeli při střelbě ve městě Arvada v americkém státě Colorado. Podle dostupných informací…

Americký velvyslanec se vrátí do Moskvy tento týden

21.06.2021 21:46 Americký velvyslanec v Rusku John Sullivan se vrátí do Moskvy ještě tento týden. Podle agentury…

V USA spadl průměrný denní počet úmrtí pod 300, poprvé od loňského března

21.06.2021 21:12 V USA klesl poprvé od loňského března sedmidenní průměr zemřelých po nákaze koronavirem pod hranici…

Související:

Právě se děje