Svět je na pokraji zkázy? Vlivný miliardář varuje před nemocí, která může zahubit všechny

Washington - Miliardář a zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates varuje před rizikem epidemie smrtelné chřipky. Pokud v příštích letech vypukne, může podle něj zahubit lidstvo.

Lékaři
doporučujeme

Nadace Billa Gatese už nějakou dobu investuje do celosvětové podpory zdravotní péče. Sám Gates se obává, že šíření virů Ebola a Zika poukázaly na to, že systémy, které mají reagovat na mimořádné situace, ještě nejsou dostatečně silné. Jeho slova přinesl server BBC.

"Doufám, že epidemie smrtelné chřipky nepřijde v příštích deseti letech. Věřím, že pak budeme připraveni. Nyní ale nejsme a jsme zranitelní vůči něčemu, co se dokáže šířit rychle, jako smrtelná chřipka. Byla by to tragédie," řekl v rozhovoru Gates.

Miliardář to uvedl v rozhovoru s hlavní úřednicí pro zdravotnictví v Anglii Sally Daviesovou, jejíž oddělení cvičí scénáře podobné chřipkové epidemie. Podle ní je na podobnou situaci svět připraven, přesto může od vypuknutí epidemie po vyvinutí účinné vakcíny uplynout nejméně šest měsíců.

Psali jsme:  

Kromě eboly a viru zika se do hledáčku lékařů dostala další choroba zvaná chikungunya, a už nyní je jí nakaženo více lidí, než virem zika. Onemocnění bylo poprvé zaznamenáno v Tanzánii v roce 1952 a předpokládá se, že virus pochází z tropické Afriky, konkrétně od primátů a moskytů.

Virus chikungunya způsobuje stejnojmenné onemocnění, které se projevuje horečkami či bolestmi kloubů, hlavy a svalů. Nebyl však dosud prokázán přenos viru mezi lidmi.

Od roku 2015 vzrostl počet případů nakažení v Brazílii téměř desetinásobně. Onemocnění jen v této zemi loni podlehlo šest lidí, letos již bylo potvrzených 138 obětí. Na virus zika zemřeli v roce 2016 v Brazílii jen tři lidé.

Léčba tohoto onemocnění se v současnosti zaměřuje pouze na příznaky onemocnění. Očkování zatím neexistuje, a proto je kladen vysoký důraz na prevenci a ochranu před pobodáním komáry, kteří horečku přenášejí.

Témata: Gates, Bill | nemoci | lékaři
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden příkazem zjednoduší lidem hlasování ve volbách

07.03.2021 19:02 Americký prezident Joe Biden dnes vydal exekutivní příkaz, který má lidem usnadnit přístup k…

Desítky Američanů žádaly vyšetření úmrtí při policejních zásazích

07.03.2021 07:55 Na 150 lidí demonstrovalo v sobotu před sídlem guvernéra amerického státu Minnesota Tima Walze.…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Americký senát schválil pomoc ekonomice za 1,9 bilionu dolarů

06.03.2021 20:08 Aktualizováno Senát Spojených států dnes schválil soubor opatření v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů Kč) na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama