Republikáni v Kongresu odhlasovali oslabení výboru pro etiku. Skandály se zametou pod koberec?

Washington - Republikánští poslanci v pondělí hlasovali pro oslabení úřadu pro etiku v Kongresu, který od roku 2008 vyšetřuje obvinění zákonodárců z nevhodného chování. Podle demokratů jde o likvidaci jediného orgánu, který má dozor nad kongresmany.

Federální Kongres Spojených států amerických
doporučujeme

Nezávislý orgán byl zřízen poté, co několik kongresmanů skončilo po korupčních skandálech ve vězení. O změnách týkajících se úřadu bude v rámci širšího balíčku dnes hlasovat celá Sněmovna reprezentantů.

Součástí balíčku je rovněž pravidlo umožňující republikánskému vedení potrestat poslance v případě, že by okupovali sněmovnu, jako tomu bylo letos v červnu. Tehdy velký počet demokratických poslanců uspořádal v noci protest vsedě s cílem prosadit hlasování o kontrole držení zbraní.

Veškeré záležitosti týkající se možného porušení trestního práva by nově musel posuzovat výbor pro etiku, než by byly po odhlasování výborem postoupeny příslušným orgánům, například policii. Konečné rozhodnutí by tak bylo na poslancích.

Budoucí republikánský prezident Donald Trump na twitteru neskrýval nad krokem sněmovních republikánů údiv, zaměřit by se podle něj měli spíše na daňovou reformu. "Zaměřte se na daňovou reformu, zdravotní péči a na řadu dalších věcí, které jsou o tolik důležitější," napsal Trump s tím, že Kongres má před sebou plno práce.

Předsedkyně občanské organizace Liga voliček Chris Carsonová v reakci na krok republikánů prohlásila, že poslanecký výbor pro etiku je dobrý jedině k tomu, aby korupční kauzy zametal pod koberec. Šéfka demokratické menšiny Nancy Pelosiová v prohlášení uvedla, že republikáni "zlikvidovali jediný nezávislý dozor jejich činností". 

Témata: USA | Kongres USA
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama