Zeman je placený Putinem? Prestižní zahraniční deník otevřel ožehavé téma

New York - Americký deník New York Times si položil zajímavou otázku: Je přátelství ruského prezidenta Vladimira Putina a české hlavy státu Miloše Zemana pouhá náhoda a shoda okolností s kapkou štěstí, nebo je Zeman placen Ruskem? Odpověď příznivce Miloše Zemana nepotěší.

Prezident Miloš Zeman
doporučujeme

Příklonu Miloše Zemana na východ si všímají nejen v Evropě, ale i ve Spojených státech. Tamní prestižní deník rozebral Zemanovy vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a tvrdí, že nejvyšší český státník je ukázkovým příkladem ruského vlivu.

Moskevský reportér newyorského listu Neil MacFarquhar upozornil, že ruské taktiky taktiky na ovlivňování dění v jiných zemích jsou různé. Za jednu z nejstaršícha taktik označil uplácení lidí ve vysoké politice, zmínil ale i hackerské útoky, se kterými se potýkají Spojené státy.

Deník cituje například bývalého šéfa civilní rozvědky (ÚZSI) Karla Randáka, který podotýká, že situace se netýká pouze Zemana, ale i jeho bližních. "Někteří prezidentovi poradci s Ruskem ochotně spolupracují," cituje deník.

Podle Martina Stropnického rusové vyplňují prázdné prostory a snaží se je nadále rozšiřovat. "Mají v tom roky praxe, nikam nespěchají,“ píše New York Times.

Ovlivňování probíhá přes Nejedlého

Deník označil za prostředníka Rusů na Hradě Martina Nejedlého, který je Zemanův ekonomický poradce a který mu výrazným způsobem pomohl k vítězství v prezidentských volbách. Právě skrze něj mají Rusové Zemana ovlivňovat a sám Nejedlý se svým příklonem k východní federaci nijak netají.

Příkladem může být účast Miloše Zemana na ruské oslavy konce druhé světové války, kterého se v Rusku zúčastnili jen tři evropští lídři. Nejedlý při tom samozřejmě nesměl chybět. Dalším příkladem může být každoroční účast na konferenci podnikatele a bývalého agenta KGB Vladimira Jakunina na Rhodosu.

"Utužování vazeb na energetické překupníky, kteří za svůj majetek vděčí Rusku, je klasickou ruskou metodou. Uplatnili ji v Německu, na Ukrajině i v dalích zemích,“ píše deník s odkazem na Nejedlého společnost Lukoil Aviation Czech, ve které vlastnil většinový podíl ruský ropný gigant Lukoil.

Deník ale uvádí, že Rusové nemusí sami od sebe tuto taktiku iniciovat, stačí jim například využít sympatií daných jedinců či firem. V případě Nejedlého se údajně jedná o využití závazků.

Reakci prezidenta Miloše Zemana server EuroZprávy.cz shání.

Témata: Miloš Zeman | Rusko
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama