KLDR pokrok ve vývoji balistických raket neučinila, zní z USA

Washington – Američané zpochybnil slova Severní Koreje o vývoji balistických střel. Podle USA nedosáhla ale takového pokroku, aby rakety dokázala osadit jadernou hlavicí. Řekl to dnes mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby. 

KLDR
doporučujeme

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v novoročním projevu uvedl, že země dospěla do závěrečné fáze vývoje mezikontinentální balistické rakety a nachází se před její zkouškou.

Na jeho slova obratem zareagoval i Washington. „Máme obranný deštník proti balistickým raketám, kterému důvěřujeme," prohlásil v reakci na Kimova slova mluvčí ministerstva obrany Peter Cook. Dodal, že tento obranný systém chrání nejen Spojené státy, ale i jejich spojence.

Americká diplomacie uvedla, že Severní Korea zatím neučinila dostatečný pokrok na to, aby mohla vybavit střely jadernými hlavicemi. „Nadále jsme přesvědčeni, že pokračuje ve vývoji jaderné i balistické technologie. Nevěříme ale, že je ve fázi, kdy může (raketu) vybavit jadernou hlavicí," cituje Kirbyho agentura Reuters.

Podle Bílého domu nejsou žádné důkazy, které by ukazovaly na to, že jaderná kapacita KLDR se změnila. Kimovo tvrzení o pokroku ve vývoji mezikontinentálních střel zpochybnil na twitteru také budoucí americký prezident Donald Trump.

Ten rovněž kritizoval Čínu za to, že podle něho nijak nepřispívá k řešení napětí kolem KLDR a k udržení severokorejského jaderného programu pod kontrolou. Kirby ale řekl, že s takovým hodnocením na adresu Číny ministerstvo zahraničí nesouhlasí.

Raketové testy KLDR, stejně jako jaderné zkoušky, porušují rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Jaderný test, který KLDR provedla loni v září, byl pátý v pořadí a z dosud provedených jaderných zkoušek největší OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na Severní Koreu v roce 2006 sankce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama