Texas chystá sporný zákon o záchodcích. Diskriminace transsexuálů?

Austin - V Texasu se bouřlivě řeší takzvaný zákon o soukromí, který nařizuje transgenderovým osobám používat veřejné toalety podle rodného listu. Návrh tedy nakazuje mužům, kteří se cítí být ženami, chodit na veřejných místech na pánské toalety a naopak.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Republikánští zákonodárci jej zdůvodňují potřebou hájit "zdravý rozum", zatímco kritici hovoří o diskriminaci. Podle agentury AP má norma v republikány ovládaném parlamentu solidní šanci na přijetí.

Zástupce republikánského guvernéra Dan Patrick prohlásil, že zákon má především chránit ženy před možným obtěžováním ze strany mužů na toaletách.

"Zákon je zbytečný, diskriminující a je v rozporu s ústavním právem na stejnou ochranu pro všechny," uvedla naopak v prohlášení ředitelka texaské organizace na ochranu lidských práv ACLU Rebecca Robertsonová.

Experti varují, že kromě případných soudních sporů může přijetí zákona vést rovněž k ekonomickým ztrátám. V Severní Karolíně, která podobnou normu uzákonila loni, několik společností jako je PayPal či Deutsche Bank omezilo své podnikání. K bojkotu se připojila i řada hudebníků včetně Bruce Springsteena.

Celý spor vyvrcholil celoamerickou roztržkou, když se vláda USA, prosazující v této věci liberální přístup, a Severní Karolína vzájemně zažalovaly. Severokarolínský parlament nakonec sporný zákon v prosinci zrušil.

Loading...
Témata: transsexualové | USA | WC
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metropole Quito ruší soutěž krásy. Ženy nesmí být škatulkovány, zdůvodnila…

18.07.2019 07:49 Ekvádorská metropole Quito zruší letos soutěž královny krásy, protože podle zástupců radnice takové…

Trump zopakoval útoky na kongresmanky. Pošlete ji zpět! skandoval dav…

18.07.2019 07:38 Americký prezident Donald Trump pokračuje v útocích na čtveřici demokratických kongresmanek z řad…

Trump unikl impeachmentu, sněmovna zamítla návrh černošského poslance

18.07.2019 07:19 Americká Sněmovna reprezentantů, kterou ovládají opoziční demokraté, ve středu velkou většinou…

Odplata za ruské rakety. USA vyloučí Turecko z programu stíhaček F-35

18.07.2019 07:17 Aktualizováno Turecko se kvůli pořízení ruského systému protivzdušné obrany S-400 nemůže podílet na americkém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama