Texas chystá sporný zákon o záchodcích. Diskriminace transsexuálů?

Austin - V Texasu se bouřlivě řeší takzvaný zákon o soukromí, který nařizuje transgenderovým osobám používat veřejné toalety podle rodného listu. Návrh tedy nakazuje mužům, kteří se cítí být ženami, chodit na veřejných místech na pánské toalety a naopak.

Ilustrační foto
doporučujeme

Republikánští zákonodárci jej zdůvodňují potřebou hájit "zdravý rozum", zatímco kritici hovoří o diskriminaci. Podle agentury AP má norma v republikány ovládaném parlamentu solidní šanci na přijetí.

Zástupce republikánského guvernéra Dan Patrick prohlásil, že zákon má především chránit ženy před možným obtěžováním ze strany mužů na toaletách.

"Zákon je zbytečný, diskriminující a je v rozporu s ústavním právem na stejnou ochranu pro všechny," uvedla naopak v prohlášení ředitelka texaské organizace na ochranu lidských práv ACLU Rebecca Robertsonová.

Experti varují, že kromě případných soudních sporů může přijetí zákona vést rovněž k ekonomickým ztrátám. V Severní Karolíně, která podobnou normu uzákonila loni, několik společností jako je PayPal či Deutsche Bank omezilo své podnikání. K bojkotu se připojila i řada hudebníků včetně Bruce Springsteena.

Celý spor vyvrcholil celoamerickou roztržkou, když se vláda USA, prosazující v této věci liberální přístup, a Severní Karolína vzájemně zažalovaly. Severokarolínský parlament nakonec sporný zákon v prosinci zrušil.

Témata: transsexualové | USA | WC
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Venezuelský soud poslal na 20 let do vězení dva Američany, prý se pokusili…

08.08.2020 17:53 Venezuelský soud dnes poslal na 20 let do vězení dva bývalé americké vojáky, kteří se podle…

V Brazílii přibylo za den znovu přes 50 000 nákaz koronavirem

08.08.2020 16:57 Aktualizováno Brazílie za poslední den opět zaznamenala více než 50.000 nákaz koronavirem a více než 1000 úmrtí…

Proč kandiduje Kanye West? Pravý důvod naznačil rapper v rozhovoru

08.08.2020 15:20 Americká média tento týden informovala, že rapper Kanye West by se opravdu v listopadu mohl objevit…

Poslední nedotčený šelfový ledovec v Kanadě se rozpadl, jedna kra je velká…

08.08.2020 13:16 Poslední nedotčený kanadský šelfový ledovec se koncem července během pouhých dvou dnů rozlomil a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama