Riziko roste každým dnem. Nemůžeme tu jen sedět a nic nedělat, varuje diplomat

Washington – Jeden z klíčových amerických diplomatů ve čtvrtek varoval, že schopnosti Severní Koreje v oblasti zbraní prokázaly v uplynulém roce „kvalitativní zlepšení", výsledkem je „bezprecedentní úroveň aktivity“. Jeho slova cituje americká stanice Fox News.

Severokorejské rakety BM25 Musudan
doporučujeme

Náměstek ministra zahraničí Antony Blinken, který se setkal se svými protějšky z řad klíčových spojenců USA, konkrétně Japonska a Jižní Koreji, tvrdí, že KLDR prováděla v průběhu roku 2016 jaderné a raketové testy s novou intenzitou a že kvůli tomu riziko roste každým dnem. Severokorejci se poučili z každého jednotlivého testu, včetně svých selhání, varoval.

„To, co se naučili, uplatňují na svou technologii a v dalších testech. Podle našeho hodnocení jsme svědky kvalitativního zlepšení jejich schopností, ke kterému došlo v minulém roce, v důsledku této bezprecedentní aktivity," řekl Blinken na tiskové konferenci.

Psali jsme:  

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v neděli řekl, že přípravy pro zkušební zahájení provozu mezikontinentální balistické střely se dostaly do „závěrečné fáze."

Pokud by takové rakety nesly jadernou hlavici, mohlo by to představovat novou úroveň ohrožení, jak ale poukazuje Fox News, stále není jasné, kdy by tohoto cíle mohl Pchjongjang dosáhnout. Nově zvolený prezident Donald Trump ale má jasno. „To se nestane!" napsal na Twitteru.

Blinken dodal, že USA a jejich spojenci by neměli jen tak „sedět" a měli by posílit obranyschopnost, aby zůstali v bezpečí před hrozbou. Proto by podle něj měli budovat protiraketovou obranu a radary na moři i na souši.

Severní Korea uskutečnila loni dva jaderné testy a více než dvě desítky testů balistických střel.

Psali jsme:  

Japonský náměstek ministra zahraničních věcí Shinsuke Sugiyama uvedl, že severokorejské jaderné a raketové programy představují „nový stupeň ohrožení." Uvedl, že některé testy střel selhaly, ale jiné uspěly. Jejich přesnost se však podle něj zvýšila.

Japonský diplomat také uvedl, že bezpečnostní spolupráce mezi těmito třemi spojenci je „nepostradatelná“. Sugiyama také dodal, že ačkoliv se očekávají některé změny v politice USA vůči Asii, domnívá se, že významné spojenectví USA a jeho země by mohlo vydržet i s Trumpem v Bílém domě.

USA, Japonsko a Jižní Korea zopakovaly svou dlouhotrvající výzvu k úplnému a nevratnému odstranění jaderných zbraní z KLDR a k řádnému uplatňování sankcí, které – jak doufají - způsobí tlak na Kim Čong-una a donutí ho k návratu k dlouhodobým rozhovorům o odzbrojení.

Tato slova přicházejí jen několik dní poté, co Bílý dům uvedl, že nejsou žádné důkazy, které by ukazovaly na to, že jaderná kapacita KLDR se změnila. Severní Korea pokračuje ve vývoji balistických střel, nedosáhla ale takového pokroku, aby rakety dokázala osadit jadernou hlavicí, připomněl mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby. 

„Máme obranný deštník proti balistickým raketám, kterému důvěřujeme," prohlásil v reakci na Kimova slova mluvčí ministerstva obrany Peter Cook. Dodal, že tento obranný systém chrání nejen Spojené státy, ale i jejich spojence.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama