V USA zatkli kvůli emisní aféře manažera Volkswagenu

Washington - Během vyšetřování emisního skandálu německé automobilky Volkswagen byl ve Spojených státech zatčen první manažer, bývalý šéf amerického oddělení firmy Oliver Schmidt.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Volkswagen
doporučujeme

Vyšetřovatelé ho viní ze spiknutí s cílem podvést USA. Tvrdí, že vedení Volkswagenu zatajovalo manipulace s měřením emisí před regulátory, píše agentura Reuters.

Schmidt byl v sobotu zatčen na Floridě, kde byl na dovolené a odkud se chtěl vrátit do Německa. Dnes stanul před soudem v Miami, k obviněním se však nevyjádřil. Ve čtvrtek ho čeká další soudní slyšení. Volkswagen uvedl, že spolupracuje s americkým ministerstvem spravedlnosti, podrobnosti ohledně vyšetřování však odmítl poskytnout.

Dosud jediným trestně obviněným pracovníkem Volkswagenu v USA kvůli skandálu kolem falšování testů emisí byl inženýr James Liang, který se loni přiznal ke spiknutí a nyní čeká na rozsudek. Liang měl podle žaloby spolu s dalšími inženýry za úkol navrhnout nové naftové motory pro americký trh, které by vyhovovaly zpřísněným normám pro emise oxidů dusíku, když se jim ale nepodařilo vyvinout motor, který by zároveň splňoval požadavky zákazníků na výkon, rozhodli se vytvořit software, který při testech skrývá nadlimitní emise.

Schmidt podle listu The New York Times vedl oddělení Volkswagenu pro plnění regulačních předpisů od roku 2014 do března 2015. Žaloby, které na manažera podaly prokuratury států New York a Massachusetts, jej obviňují z podílu na snaze Volkswagenu zakrývat manipulaci s emisemi před regulačními orgány.

Schmidt a další činitelé firmy podle žaloby od roku 2014 opakovaně zdůvodňovali vysoké reálné emise nových vozů firmy nepravdivými technickými příčinami. Až o rok později Schmidt přiznal existenci softwaru, který Volkswagenu umožňoval při testech maskovat reálné emise.

Loading...
Témata: dieselgate | volkswagen | USA
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec demokracie ve světě se blíží? Známý politolog si zoufá

15.12.2019 00:01 NÁZOR - Na první pohled to může vypadat, že impeachment proti prezidentovi USA Donaldu Trumpovi je…

Trump junior jde do útoku: Lidé mají zaplavit demokraty telefonáty,…

14.12.2019 19:38 Stejnojmenný syn amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes na twitteru vyzval příznivce…

Město New Orleans čelí obřímu kyberútoku, je vyhlášen stav nouze

14.12.2019 11:18 Americké město New Orleans vyhlásilo stav ohrožení kvůli kybernetickému útoku proti počítačovým…

Facebook má další malér. Kdosi ukradl citlivé údaje tisíců zaměstnanců…

14.12.2019 10:03 Osobní data téměř 30.000 nynějších i bývalých amerických zaměstnanců společnosti Facebook ukradl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama