Američané spočítali své výdaje v Afghánistánu a nestačili se divit. Platí neexistující vojáky i policisty

Washington - Americká vládna platí platy „desítkám tisíc" neexistujících afghánských vojáků, policistů, učitelů a úředníků. tvrdí vysoký úředník z Pentagonu, který ve středu přednesl zprávu o tom, jak Spojené státy promarňují své finanční prostředky. Jeho slova cituje server Fox News.

Afghanistán
doporučujeme

John Sopko, speciální generální inspektor pro rekonstrukci Afghánistánu (Sigar), řekl, že platy „vojáků-duchů" jsou jen jedním z mnoha způsobů, jak Američané plýtvají svými penězi v Afghánistánu - a to vše výměnou za velmi skromné zisky.

Jeho zjištění shrnuje zpráva SINGAR, která si klade za cíl pomoci informovat nový Kongres a administrativu o nejnaléhavějších výzvách rekonstrukce Afghánistánu v letech 2017 a také v rocích následujících. Jak ale poukazuje Fox News, Sopkovo poselství si měli američtí představitelé vyslechnout už dávno.

Psali jsme:  

„Včetně amerických válečných nákladů, které nesouvisí s rekonstrukcí, představují nyní americké finanční náklady pro Afghánistán více než tři čtvrtě bilionu dolarů – a to bez 43,7 miliard dolarů, které jsou vyčleněny za fiskální rok 2017," řekl ve svém projevu před Centrem pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu úředník.

„K dnešnímu dni bylo z kapes amerických daňových poplatníků vynaloženo více než 115 bilionů dolarů, někdy moudře – většinou ale ne. Dalších 7,5 bilionu bylo vyčleněno, ale ještě nebylo utraceno, a mezinárodní dárci zavázali poskytnout další finanční podporu pro Afghánistán a jeho bezpečnostní síly do roku 2020,“ připomněl Sopko.

Přes obrovské množství vynaložených peněz se podmínky v zemi zhoršují. „K 28. srpnu 2016 bylo pod kontrolou nebo vlivem afghánské vlády pouze 63,4 procent okresů země, dne 27. listopadu 2015 to přitom bylo 72 procent,“ informoval Sopko.

Psali jsme:  

Afghánské síly „jsou obecně schopné a efektivní při ochraně hlavních obydlených center, jsou schopny udržovat kontrolu v určitých oblastech a reagovat na útoky Talibanu." Afghánská armáda, která údajně čítá asi 320 tisíc vojáků, však podle něj marně bojuje proti Talibanu v celém Afghánistánu. Kromě těchto vojenských neúspěchů selhávají i americké snahy zastavit produkci opia.

„Ačkoliv se Spojené státy zavázaly vynaložit více než 8 miliard dolarů na boj proti drogám v Afghánistánu, obchod opia od pádu Talibanu významně vzrostl. Podle amerických odhadů přitom asi 60 procent finančních prostředků Talibanu pochází právě z produkce a pěstování máku,“ uvádí Fox.

Snaha o obnovu Afghánistánu začala v roce 2002, od té doby podle Sopka přišlo o život 2247 členů amerického vojenskéhopersonálu, dalších 20 tisíc bylo zraněno. A ani po 15 letech není afghánská vláda v pozici, aby se dokázala udržet – navíc tu podle úředníka silně bují korupce.

Psali jsme:  

„Procento Afghánců, kteří věří, že korupce je problém každodenního života, se nyní pohybuje kolem 90 procent, stále ale roste. V roce 2016 Afghánci zaplatili víc na úplatcích, než vláda získala v příjmech z daní, cel, tarifů a jiných zdrojů příjmu,“ tvrdí Sopko.

Existují prý důkazy, že Táliban již pověřil své polní velitele, aby jednoduše nakupovali Američany dodané zbraně, palivo a munici od afghánských vojáků – a to vzhledem k tomu je to jednodušší a levnější.

Některé promarněné vojenské výdaje, rostoucí problém s drogami a rozšířená korupce se pak podle úředníka může Washingtonu krutě vymstít. „Amerika přispěla k problému tím, že poskytla příliš mnoho peněz, příliš rychle, do příliš malé ekonomiky a s velmi malým dohledem," řekl.

Varuje také, že zlepšení situace nepřichází také proto, že americké úsilí ani peníze nejsou vynakládány správně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama