Mír mezi USA a Ruskem? Z Pentagonu přišlo varování

V amerických zpravodajských kruzích existují lidé, pro něž je pohodlnější mít za nepřítele Rusko, než aby se dívali na ostatní hrozby, které dnes svět přináší. S tímto radikálním obviněním vystoupil v rozhovoru pro ruský server rt.com Michael Maloof, bezpečnostní analytik a někdejší dlouholetý pracovník amerického ministerstva obrany.

Donald Trump je 45. prezidentem USA

Rusko jako odpadlík

Podle Maloofa dal nastupující americký prezident Donald Trump již najevo, že chce s Ruskem spolupracovat. "Vyjádřil také obavu z dalších potenciálně problematických ohnisek," uvádí analytik. Dodává, že nový vládce bílého domu zdůrazňuje svůj záměr kooperovat s Moskvou v důležitých otázkách, jakými jsou jaderné odzbrojení či boj proti terorismu.   

Takovým plánům však nejsou nakloněni někteří lidé v amerických tajných službách, kteří Rusko považují za nepřítele, poukazuje bývalý muž z Pentagonu. Vysvětluje, že Rusko pro ně představuje nepřítele, protože jde o pohodlný postoj vycházející ze skutečnosti, že američtí zpravodajci se dlouhých 50 let dívali na Sovětský svaz jako na hlavního nepřítele.

"Cítí se tak pohodlněji, než při pohledu na všechny ty další hrozby, které dnes existují - naše obavy zahrnují Čínu, zahrnují Islámský stát, který metastazoval do 32 zemí," konstatuje Maloof.  

  • Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

Americkým tajným službám podle analytika chybějí v zdroje. "Máme jeden se zaměřením na Rusko a máme mnoho demokratů, kteří určili, že z Ruska učiní odpadlíka tím, že se pokusí prosadit expanzi NATO a také pomohli vytvořit atmosféru pro násilné svržení demokraticky zvolené vlády na Ukrajině," pokračuje někdejší zaměstnanec ministerstva obrany USA.  

Maloof nicméně přiznává, že mezi velmocemi bude vždy existovat soupeření. Připomíná, že máme oblast, kde USA a Rusko spolupracují a měly by prosazovat ještě větší kooperaci - jde o dobývání vesmíru. "Trump má zlatou příležitost předložit navrhnout toto jako možnost, tam existuje výměna technologií a spolupráce, jak činíme na (Mezinárodní) vesmírné stanici," uvádí analytik.

Tillerson vs. Mattis

Pak je zde podle Maloofa otázka protiraketového štítu, přičemž mnoho amerických neokonzervativců i liberálů nepřátelsky nakloněných Rusku prosazuje návrat k tomuto projektu. Analytik připouští potřebu a důležitost posilování protiraketové obrany, avšak ryze defenzivním, nikoliv ofenzivním směrem.

"Pokud jde o můj názor, existuje mnohem více oblastí pro spolupráci než pro konfrontaci," deklaruje někdejší pracovník Pentagonu. Za člověka, který by mohl vést kooperaci s Ruskem správným směrem, označuje někdejšího ředitele společnosti ExxonMobile a designoveného ministra zahraničí USA Rexe Tillersona. Ten má zkušenost se spoluprací s Rusy a je mužem ve "správný čas na správném místě", soudí Maloof. Domnívá se, že spíše než o konfrontaci Trumpovi momentálně jde o hledání cest ke spolupráci v některých velmi důležitých, velmi akutních oblastech.

Zároveň byl americkým ministrem obrany jmenován generál James Mattis, který se na Rusko dívá jako na primárního nepřítele a na věc pohlíží vojenskou optikou, poukazuje analytik. Podotýká, že Mattis se nechal jasně slyšet, že bude operovat z pozice síly, přičemž tímto jazykem hovořil i během svého nominačního slyšení v Kongresu.  

"Tito kandidáti budou říkat to, co chce Kongres slyšet, aby prošli," domnívá se Maloof. Dodává, že jakmile se do pozice skutečně dostanou, budou se řídit kurzem, který vytýčí prezident a budou následovat jím nastavenou politiku. "Jakmile dostanou svolení a složí přísahu, mohou se vrátit k práci a snažit se zjistit, jakou cestu a jaký politický přístup hodlají preferovat," uzavírá analytik.           

Témata: USA | Rusko | Donald Trump

Na Floridě pokračuje pátrání po přeživších v troskách zříceného domu

25.06.2021 12:01 Floridští hasiči dál pátrají po možných přeživších v troskách dvanáctipatrové budovy, která se v…

Neexistuje důkaz, že covid pochází z laboratoře, cupují vědci výbušný…

25.06.2021 00:01 NÁZOR - Teorie, že koronavirovou pandemii rozpoutal únik viru z čínského Wuchanského virologického…

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, nejméně tři oběti

24.06.2021 23:55 Aktualizováno Nejméně tři mrtvé a deset zraněných si dnes vyžádalo zřícení jednoho křídla 12patrové budovy na…

Biden ohlásil dohodu se senátory na investicích do infrastruktury

24.06.2021 21:07 Aktualizováno Bílý dům dnes po mnoha týdnech jednání se členy Kongresu představil plán investic do infrastruktury…

Viceprezidentka USA Harrisová údajně chystá návštěvu hranic s Mexikem

23.06.2021 21:28 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pátek poprvé navštíví hranici USA s Mexikem. Doprovodí…

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Související:

Právě se děje