Čekají nás nové závody ve zbrojení? Trump haraší jadernými zbraněmi

Washington - Hilary Clintonová byla obviňována, že její nástup do prezidentského úřadu způsobí nové kolo studené války. Její prohra byla prohrou studenoválečné mentality, domnívá se známý slovinský filozof Slavoj Žižek. Kritici Ruska ale tvrdí, že studená válka už probíhá a důkazem toho je intervence Ruska v amerických prezidentských volbách. Server Big Think upozorňuje, že navzdory svému vstřícnému postoji k Rusku další kolo studené války může neuváženě roztočit i Donald Trump.

Donald Trump

Není žádným tajemstvím, že Putin si příliš nerozuměl s Obamou. Oba státníci spolu zápasili na několika frontách, od Sýrie po záležitosti Ukrajiny. Jejich vzájemné nepřátelství bylo  korunované vyhnáním ruských diplomatů z USA kvůli údajnému nepřístojnému ovlivňování amerických voleb ze strany Ruska. Díky tomu jsou současné rusko-americké vztahy na bodu mrazu, nejnapjatější od dob studené války. Příznivci Trumpa doufají, že jeho vřelý vztah k ruskému prezidentovi zažene její temný přízrak. Komplikací však může být Trumpův machismus a fakt, že se Rusko s porážkou ve studené válce nikdy zcela nesmířilo.

Nedávné kontroverzní kroky Ruska se zdají dokazovat myšlenku, že pro něj studená válka stále pokračuje. Ať se jedná o anexi Krymu, podporu separatistických a krajně pravicových nacionalistických hnutí na Ukrajině a jinde v Evropě, Rusko se zdá následovat studenoválečnou strategii nepřímé konfrontace s USA. Jako sovětská propaganda, i ta současná ruská mermomocí vykresluje Rusko jako oběť zlovolné agrese NATO a podvratných západních vlivů, které narušují ruské tradiční hodnoty. Sluší se dodat, že ruskému pocitu ublíženosti napomohl Obama se svým přezíravým pohledem, který i ve své poslední tiskové konferenci roku 2016 vykresloval Rusko jako slabý, druholigový stát.

Na rozdíl od Obamy, Trump rozhodně nepodceňuje Putina a jeho pozitivní hodnocení ruského prezidenta otevírá brány na druhé straně. Putin napsal Trumpovy srdečný dopis, ve kterém si přeje, aby byly přijaty skutečné kroky k obnovení dvoustranné spolupráce. „Závažné globální a regionální problémy, kterým naše země musely čelit v posledních letech ukazují, že vztahy mezi Ruskem a USA i nadále zůstávají důležitým faktorem při zajišťování stability a bezpečnosti moderního světa," stojí v jeho dopise. Trump nazval dopis „velmi milým“ a myšlenky Putina „správnými“. „Doufám, že obě strany jsou schopny dostát těmto myšlenkám, a my nemusely jet jinou cestou. "

Nicméně tato vzájemná vřelost může v případě takto dominantních mužů přerůst v rozhoření studené, a v tom nejhorším možném případě dokonce jaderné války. V reakci na zprávy, že Putin slíbil posílit způsobilost ruských jaderných raket, Trump na svém Twitterovém účtu napsal, že „USA musí velmi posílit a rozšířit svůj jaderný potenciál do doby, než svět přijde k rozumu co se týče jaderných bomb." V rozhovoru pro MSNBC Trump řekl, že je připraven na další závody ve zbrojení. „ Ať je závod ve zbrojení…my je předčíme v každém ohledu a přežijeme je všechny!“

Pokud Trumpovy výroky skutečně překračují pouhou ideu modernizaci amerického nukleárního arzenálu a naznačují jeho rozšíření, píše Big Think, pak se jedná o obrovský obrat v dosavadní americké, ale i ruské, politice jaderného odzbrojování. Podle New York Times, Rusko a USA značně omezily své arzenály. Zatímco USA měla 30 000 nukleárních hlavic v roce 1960, a Rusové 40 000 hlavic v roce 1980, současné zásoby činí 7000 hlavic pro každou zemi. Snaha rozšířit arzenál by porušovala Smlouvu o nešíření jaderných zbraní z roku 1970, tak smlouvu START uzavřenou v roce 2010 v Praze, ve které se Rusko a USA zavazují snížit do roku 2018 arzenál na ne více než 1550 hlavic.

Putin se doopravdy snažil uklidnit potenciální eskalaci na své výroční tiskový konferenci, kde řekl, že Rusko nechce závody ve zbrojení. Podle Big Think nemá smysl jej vidět - i přes jeho očividné chyby - optikou studenoválečné mentality jako nepřítele. Nedojde li k dalším provokacím, bylo by možné vybudovat nový vztah založený na společných zájmech a hodnotách. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je aby si Amerika ujasnila svou vizi světa a dala najevo ostatním zemím, svým spojencům i nepřátelům, co chce dělat a jak. Musí si ujasnit, zda její vztah k Rusku je založen na ideologii, teritoriálních nárocích nebo na obchodních zájmech, radí Big Think a dodává, že má jedinečnou možnost přijít s novou identitou, jejíž součástí by měla být nová optimistická vize vůči Rusku.  

Americký velvyslanec se vrátí do Moskvy tento týden

21.06.2021 21:46 Americký velvyslanec v Rusku John Sullivan se vrátí do Moskvy ještě tento týden. Podle agentury…

V USA spadl průměrný denní počet úmrtí pod 300, poprvé od loňského března

21.06.2021 21:12 V USA klesl poprvé od loňského března sedmidenní průměr zemřelých po nákaze koronavirem pod hranici…

Společnost Gilead po testech tvrdí, že remdesivir prokazatelně zabírá

21.06.2021 16:28 Americká farmaceutická společnost Gilead Sciences tvrdí, že její lék remdesivir podle nových studií…

USA chystají nové sankce proti Rusku, velvyslanec se to dozvěděl v letadle

21.06.2021 08:17 Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov, který se v neděli vrátil do Washingtonu,…

Při dopravní nehodě zemřelo v Alabamě deset lidí, z toho devět dětí

20.06.2021 17:44 Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí.…

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

Související:

Právě se děje