Vše, co Trump dělá, je nenormální. Svět čekají problémy, varuje nositel Nobelovy ceny

Curych/Washington - Americký ekonom a nositel Nobelovy ceny Joseph Stiglitz se velmi ostře pustil do nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Miliardář podle něj ničí poválečný mezinárodní řád, nectí právní normy a nerozumí jednoduchým ekonomickým ani politickým zásadám.

Donald Trump
doporučujeme

S novou hlavou státu stojí USA a s nimi celý svět před vážnými problémy, varoval Stiglitz, kterého během návštěvy ve Švýcarsku vyzpovídal list Neue Zürcher Zeitung. „Nic, co dělá Trump, není normální! Činí a říká neslýchané věci. Pokud nechá řídit své (podnikatelské) impérium svými syny, stále jej vlastní. To porušuje americkou ústavu," prohlásil.

Připomněl třeba Trumpem zmíněné možné zavedení cel na čínský dovoz. „Čína by se nejspíš obrátila na soudy. Byli bychom v komické situaci, kdy se za právní stát najednou zasazuje Čína, nikoliv USA," varoval. „Poválečný řád dosud nefungoval špatně. Protože jsme se navzájem více méně respektovali. Trump to ničí," poznamenal bývalý hlavní ekonom Světové banky.

„Za to, že farmaceutické firmy mohou v USA účtovat vysoké ceny léků, odpovídá Trumpova vlastní strana. Demokraté se vždy zasazovali o to, aby vláda mohla o cenách spolurozhodovat. Republikáni tomu zabránili. (...) V této věci je tedy Trump s demokraty ve shodě, proti své vlastní straně - aniž by si to sám uvědomil. Trump nerozumí jednoduchým ekonomickým ani politickým zásadám," sdělil profesor Kolumbijské univerzity, který působil i jako poradce exprezidenta Billa Clintona z Demokratické strany.

Okomentoval také Trumpovy výhružky, že postihne americké firmy, které přenesou výrobu například do Mexika. „Bílý dům nemá stavět na pranýř jednotlivé firmy. Pokud se něco považuje za špatné, mění se zákony. Neřekne se, že se Ford chová špatně, ale že musíme změnit právní rámec tak, aby bylo pro naše firmy zajímavé investovat v tuzemsku. Šikanovat jednotlivé firmy či média si prezident USA nemůže dovolit," řekl.

„Lidé v Evropě se s národní měnou vzdali i své ekonomické suverenity. Když to dělali, nebyli si toho vědomi. A to by mohlo vést k politicky výbušnému roku," prohlásil levici blízký odborník považovaný za jednoho ze čtyř nejvlivnějších ekonomických poradců na světě.

Demokracie je podle Stiglitze ohrožená na obou stranách Atlantiku. Největší vrásky mu dělají nadcházejících voleb ve Francii, neboť se mu zdá, že vůdkyně pravicově populistické Národní fronty Marine Le Penová je atraktivní pro mnoho voličských skupin.

Témata: Donald Trump | USA
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama